Nauka

Potężna eksplozja na Słońcu zagraża ziemskiej komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 16:10
Silny wybuch, który zaobserwowali naukowcy NASA, rozpętał burzę promieniowania o sile nienotowanej od 2006 roku. Jak sądzą specjaliści z Instytu Meteorologii może on być przyczyną wielu burz magnetycznych.
Silny wybuch, który zaobserwowali naukowcy NASA, rozpętał burzę promieniowania o sile nienotowanej od 2006 roku. Jak sądzą specjaliści z Instytu Meteorologii może on być przyczyną wielu burz magnetycznych. - Wydarzenie było dramatyczne - powiedział Bill Murtagh z Instytutu Meteorologicznego. - Mimo, że było niebezpiecznie, to widok uchwycony przez kamery jest niesamowity. 
NASA monitoruje sytuację w Kosmosie. Naukowcy już wiedzą, że materiały oderwane od Słońca trafią na Ziemię, jednak skutki najprawdopodobniej nie będą poważne. - Nie spodziewamy się, żeby to wydarzenie było niebezpieczne dla Ziemi, ale może skutkować m.in. burzami o umiarkowanej skali – mówi Murtagh . 
Czym grozi wybuch? Podobna aktywność słoneczna może powodować zakłócenia w sieci energetycznej, a także zmiany w lotach w rejony polarne. Być może linie lotnicze będą zmuszone zmienić trasę lotu nad obszarami polarnymi, bo istnieje duże ryzyko, że mogłyby stracić tam łączność satelitarną.

 - Wydarzenie było dramatyczne - powiedział Bill Murtagh z Instytutu Meteorologicznego. - Mimo że było niebezpiecznie, to widok uchwycony przez kamery jest niesamowity.

NASA monitoruje sytuację w Kosmosie. Naukowcy już wiedzą, że materiały oderwane od Słońca trafią na Ziemię, jednak skutki najprawdopodobniej nie będą poważne. - Nie spodziewamy się, żeby to wydarzenie było niebezpieczne dla Ziemi, ale może skutkować m.in. burzami o umiarkowanej skali – mówi Murtagh.

Czym grozi wybuch? Podobna aktywność słoneczna może powodować zakłócenia w sieci energetycznej. Poza tym linie lotnicze mogą być zmuszone do zmienienia tras nad obszarami polarnymi, bo istnieje duże ryzyko utraty łączności saltelitarnej przez samoloty.

(ew)

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA słońce
Czytaj także

Słońce kończy z biernością: "jest nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 10:24
Zakończył się trwający około trzech lat bezprecedensowy okres niezwykle małej aktywności Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedzą, dlaczego Słońce spało

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2010 17:30
Naukowcy wyjaśnili przedłużający się brak normalnej aktywności Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: rozbłysk słoneczny będzie niebezpieczny dla Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 15:17
Nie będzie awarii sieci elektrycznych; mogą pojawić się niewielkie zakłócenia telekomunikacyjne, ale nic poza tym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotna supergwiazda - miliony jaśniejsza od Słońca

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 22:00
Międzynarodowy zespół astronomów, z polskim udziałem, zbadał w sąsiedniej galaktyce gwiazdę 150 razy masywniejszą i trzy miliony razy jaśniejszą niż Słońce.
rozwiń zwiń