Nauka

Mamy kompas w oczach

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 13:00
Kryptochrom - wrażliwe na światło białko obecne w ludzkich oczach - zachowuje się jak igła kompasu, jeśli wprowadzić je do oczu muszek owocowych - informuje "Nature Communications". Być może i my moglibyśmy wykorzystać jego właściwości?

Kryptochrom to archaiczne białko, które w jednej z dwóch form występuje w każdym zwierzęcym organizmie żywym na Ziemi. Uważa się, że bierze udział w regulacji rytmów dobowych ludzi i zwierząt oraz pomaga w nawigacji wędrowanym ptakom oraz przynajmniej niektórym owadom - jak migrujący motyl monarcha (Danaus plexippus) czy muszka owocowa (Drosophila melanogaster).

Muszki, uprzednio pozbawione własnego wrażliwego na pole magnetyczne białka przestawały reagować na pole magnetyczne, jednak zastąpienie tego białka jego ludzką wersją przywracało im zdolność do wyczuwania magnetyzmu. 

Choć ludzie - podobnie jak wędrowne ptaki - mają w oczach kryptochrom, nie ma jak dotąd niezbitych dowodów, aby potrafili wyczuwać pole magnetyczne Ziemi. Wyniki nowych badań mogą przywrócić zainteresowanie tą ideą.
Wcześniej - w latach 80. XX wieku - pionierskie badania przeprowadził Robin Baker z University of Manchester. Jego eksperymenty na tysiącach ochotników sugerowały, że ludzie mogą pośrednio wyczuwać pola magnetyczne, choć nigdy nie ustalono, w jaki dokładnie sposób. Późniejsze badania dawały rozbieżne rezultaty, zaś eksperymenty na zwierzętach nie wyjaśniły całkowicie mechanizmu ich nawigacji.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko
Czytaj także

Sztuczne oko coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:00
Naukowcy poinformowali o wyhodowaniu części oka w warunkach laboratoryjnych. To przełom w medycynie regeneratywnej, piszą autorzy badań w prestiżowym tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

To odkrycie to wielka szansa dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:52
Japońscy naukowcy poinformowali o wyhodowaniu części oka w warunkach laboratoryjnych. To przełom w medycynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuch, mowa i wzrok pod kontrolą naszych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 19:59
W Polsce powstało urządzenie, która pozwala wcześnie zdiagnozować nawet poważne problemy ze słuchem, wzrokiem oraz wymową i daje szansę na szybkie podjęcie leczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak widzą konie?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 12:59
Znakomicie! – Oprócz słuchu to właśnie wzrok jest dominującym zmysłem koni – tłumaczy Agata Borucka z warszawskiego zoo. Zwierzęta te rozróżniają też niektóre kolory i mają bardzo szeroki kąt widzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapobiegajmy wadom. Nie czekajmy, aż się powiększą (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 09:06
Prof. Henryk Skarżyński (dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu): Chcemy by wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym miały zbadany słuch, wzrok i mowę.
rozwiń zwiń