Nauka

Hawajskie teleskopy rejestrują nieznane zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 12:50
Astronomowie nie są pewni, czy przedziwny "bąbel" w atmosferze miał ziemskie czy pozaziemskie pochodzenie. Zobacz nagranie tajemniczej kuli.

Tajemniczy fenomen miał miejsce 22 czerwca około godz. 3.37 czasu lokalnego. Na niebie pojawiła się biała kula, rozszerzyła się, a potem znikła. Nagrała ją kamera francusko-kanadyjskiego obserwatorium na Mauna Kea, najwyższej górze Hawajów. 

Astronomowie upublicznili nagranie zjawiska w internecie, gdzie od razu stało się gratką dla wszelkiej maści poszukiwaczy tajemnic. Oczywiście, teorii na temat pochodzenia "bąbla" jest mnóstwo.

 

 

 

 O ile jedni uważają to za trik kamery, inni widzą w tym efekt wiatru słonecznego, eksplozję meteoru i tym podobne.

Jedno z wyjaśnień, które pojawiły się na forach internetowych, wydaje się prawdopodobne samym astronomom. "Winą" za zjawisko obarcza ono kalifornijską bazę wojskową, Vandenburg Air Force Base. Żołnierze mieli wypuścić nieuzbrojony pocisk testowy Minuteman III zaledwie kilka minut przed pojawieniem się hawajskiego bąbla. 

Kiedy pocisk ma być nakierowany na cel, szereg minieksplozji wyrzuca w przestrzeń paliwo. Znajduje się wówczas wysoko w atmosferze, ponad jej większością warstw, a zatem paliwo rozprzestrzenia się sferycznie, "drażniąc" naładowane cząstki, które się tam znajdują i tworząc świetlisty krąg. Prawdopodobnie do takie właśnie zjawiska doszło.

(ew)

Czytaj także

Olbrzymi teleskop łowi groźne komety i planetoidy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2010 10:38
Teleskop Pan-STARRS 1 o średnicy zwierciadła 1,8 metra, umieszczony na Hawajach, rozpoczął właśnie polowanie na planetoidy i komety. Szacuje się, że wykryje około 100 tysięcy takich obiektów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomia pomoże w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 11:00
Badania nad właściwościami wnętrza gwiazd i czarnymi dziurami podsunęły naukowcom pomysł na skuteczniejsze leczenie nowotworów - informuje serwis "EurekAlert".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lada gratka dla miłośników zaćmienia Słońca

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 12:38
Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca będzie widoczne w piątek na stosunkowo małym obszarze Oceanu Antarktycznego na południe od Afryki.
rozwiń zwiń