Nauka

Wiemy, jak obraca się Neptun

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 10:00
Amerykański naukowiec Erich Karkoschka dokonał dokładnych pomiarów obrotu Neptuna dookoła własnej osi. Wykorzystał do tego obserwacje struktur widocznych w atmosferze tej ostatniej planety Układu Słonecznego.

Pomiar okresu rotacji gazowych olbrzymów - Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna - jest trudniejszy niż w przypadku planet skalistych, takich jak Ziemia, czy Mars. Dynamika obrotu gazu jest przecież zupełnie inna. - Gdy spojrzymy na Ziemię z kosmosu, widzimy góry i inne struktury na powierzchni, które obracają się z wielką regularnością. Natomiast, gdy popatrzymy na chmury, poruszają się one nieregularnie z powodu wiatrów. W przypadku gazowych planetarnych olbrzymów nie widzimy ich powierzchni, a jedynie grubą atmosferę pełną chmur - wyjaśnia Erich Karkoschka z University of Arizona.

Według najnowszych pomiarów, doba na Neptunie trwa 15 godzin 57 minut i 59 sekund. Okres ten ustalony został na podstawie obserwacji przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a dwóch struktur w atmosferze Neptuna, które wydają się rotować zgodnie z wnętrzem planety.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos
Czytaj także

Hubble “kosi” planetki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 06:00
Co krąży za Neptunem? Wkrótce się dowiemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawie jak Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 16:14
Naukowcy z Uniwersytetu w Santa Cruz odkryli nową planetę, na której panują warunki podobne do ziemskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eris jest malutka

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 11:45
Eris niesłusznie zdetronizowała Plutona. Być może za szybko odebraliśmy mu tytuł planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda potwierdzi istnienie Planety X

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 00:01
Teoria, że w naszym Układzie Słonecznym krąży wielka, nieznana planeta, jest wciąż żywa. Czy NASA posiada nowe dane na jej temat?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdyby Jowisz był Księżycem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 06:00
Planety w naszym Układzie Słonecznym mają bardzo różne rozmiary. Warto zobaczyć, jak wyglądałby Jowisz, gdyby znajdował się w takiej odległości od Ziemi jak Księżyc.
rozwiń zwiń