Nauka

Sonda GRAIL rozpoczęła misję

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 17:00
Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B. Zobacz start.
Audio
  • Rafał Motriuk (IAR) Czemu ciemna strona Księżyca nie jest jasna
GRAIL ciągle na Ziemi
Z powodu złych warynków atmosferycznych NASA musiałą przełożyć start sondy GRAIL. Kolejna próba w sobotę.
Misja GRAIL jest bezzałogowa. Skłąda się z dwóch bliźniaczych pojazdów (GRAIL-A i GRAIL-B), które będą orbitowały wokół Srebrbego Globu, mierząc jego pole grawitacyjne. 
Na orbitę Księżyca ma przybyć w styczniu 2012. Po dotarciu na miejsce podwójny statek GRAIL wystrzeli na powierzchnię Księżyca próbniki, które po raz kolejny zbadają, co kryje się pod powierzchnią Srebrnego Globu. W lutym zajmą docelowe pozycje i rozpoczną badania grawitacji. 
Oczywiście, jednym z celów badawczych jest zbadania historii Księżyca. - GRAIL pomoże nam zrozumieć, jak Księżyc, Ziemia i inne planety w ogóle wyewoluowały - mówi Maria Zuber z MIT, główny naukowiec misji.
NASA zaprasza do współudziału studentów i uczniów. Sondy GRAIL są zaopatrzone w aparaty (GRAIL MoonKam), które będą mogły fotografować różne miejsca na Księżycu. To młodzi pasjonaci zdecydują, które. 
GRAIL miał wystartować w czwartek, ale z powodu złych warunków atmosferycznych start został przełozony. Kolejna próba w sobotę.

Zadaniem sondy będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

Misja jest bezzałogowa. Składa się z dwóch bliźniaczych pojazdów wielkości pralki każdy (GRAIL-A i GRAIL-B), które będą orbitowały wokół Srebrnego Globu.

GRAIL dotrze do Księżyca dopiero za cztery miesiące, w styczniu 2012. Gdy pojazdy już wejdą na orbitę Księżyca, ich zadaniem będzie badanie nieregularności w jego polu grawitacyjnym, co pozwoli uzyskać wgląd w możliwy kształt jądra naszego satelity - czy jest płynne, stałe czy może jest kombinacją tych dwu.

W połączeniu ze zdjęciami powierzchni satelity o wysokiej rozdzielczości, postępującą analizą skał i próbek gleby z misji księżycowych w latach 1969-1972 oraz modelami komputerowymi, dzięki mapom pola grawitacyjnego naukowcy liczą na uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące narodzin i ewolucji Księżyca.

Pole grawitacyjne Księżyca jest około sześciu razy słabsze od ziemskiego, ale jest bardzo nieregularne i nierzadko ukształtowanie powierzchni Księżyca jest dość luźno powiązane z kształtem samego pola.

Oczywiście, jednym z celów badawczych jest także zbadania historii Księżyca. - GRAIL pomoże nam zrozumieć, jak Księżyc, Ziemia i inne planety w ogóle wyewoluowały - mówi Maria Zuber, profesor geofizyki z Massachusetts Institute of Technology (MIT), główny naukowiec misji.

NASA zaprasza do współudziału studentów i uczniów. Sondy GRAIL są zaopatrzone w aparaty (GRAIL MoonKam), które będą mogły fotografować różne miejsca na Księżycu. To młodzi pasjonaci zdecydują, które.

Misja będzie kosztować 496 mln dolarów. Pierwotnie start rakiety Delta II z obu sondami był planowany na czwartek, ale musiano go przełożyć z powodu silnego wiatru na przylądku Canaveral.

(ew/pap/nasa)

 

Zobacz więcej na temat: NASA
Czytaj także

Bliźniaki zbadają Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 15:20
NASA jest już niemal gotowa do wysłania misji na Księżyc. Podwójna sonda zbada grawitację naszego satelity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA: zobacz ślady na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 11:44
NASA opublikowała szczegółowe zdjęcia powierzchni Księżyca. Widać na nich ślady pobytu człowieka na srebrnym globie sprzed niemal 40 lat.
rozwiń zwiń