Nauka

Będzie 900 leków na raka?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 11:15
Naukowcy opracowują około 900 różnych szczepionek przeciwko nowotworom - donosi raport amerykańskim firm biofarmaceutycznych. Część z nich lada moment pojawi się na rynku.

Międzynarodowe koncerny prowadzą badania nad opracowaniem 900 szczepionek i leków na choroby nowotworowe - informuje raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (PhRMA).

Z raportu wynika, że w końcowym etapie prac, czyli w fazie badań klinicznych lub oczekiwania na ocenę federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), jest 240 leków, które mogą być przydatne w leczeniu guzów litych. Ponad 100 leków testowanych jest w leczeniu białaczki, 98 preparatów dotyczy raka płuca, który jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych. 91 innych leków ma być stosowanych w terapii raka piersi, najczęstszego nowotworu występującego wśród kobiet. Trwają również prace nad 80 lekami na raka prostaty, który każdego roku uśmierca na naszym kontynencie ponad 70 tys. mężczyzn. Kolejnych 55 testowanych leków ma zwalczać raka jelita grubego, to trzeci najczęściej występujący nowotwór, atakujący równie często kobiety, jak i u mężczyzn.

Wiele szczepionek i leków, które powstają w laboratoriach, to zaawansowane technologicznie preparaty. Prowadzone są też badania nad już istniejącymi lekami przeciwnowotworowymi, które mogą zmaleźć nowe zastosowania. Prowadzone są też badania na nanotechnologią, która ma zwiększyć przyswajanie leku, dzięki czemu może on bardziej skutecznie zwalczać komórki nowotworowe. 

Raport można przeczytać tutaj:

 

Niekoniecznie wyleczą, ale mogą wydłużyć życie

Pierwszą szczepionkę przeciwnowotworową zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w połowie 2010 roku. Jak donosi "Świat Nauki", nie jest to cudowny lek, ale wraz z tradycyjną terapią może o kilka miesięcy wydłużyć życie chorych na raka prostaty.

Prowadzone prace badawcze przyniosły już znaczący postęp w walce z rakiem. Od 1993 do 2004 roku liczba zgonów wśród chorych na nowotwory spadła o połowę. Oby tak dalej!

(ew/PhRMA/money.pl)

Czytaj także

Nie zwlekaj, przebadaj się

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 09:05
Warto zatroszczyć się o własne zdrowie i wykonać bezpłatne badania wykrywające raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raka trzustki można rozpoznać badając ślinę?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 06:00
Badanie śliny może pomóc we wcześniejszym rozpoznawaniu nowotworu, który zabił między innymi Patricka Swayze i Steve'a Jobsa.
rozwiń zwiń