Nauka

Odkryli kolejne miato Majów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 22:00
Meksykańscy archeolodzy rozpoczęli odsłanianie pozostałości wielkiego miasta Majów sprzed ponad 2200 lat – informuje serwis internetowy Allvoices.

Jak w przypadku więlszości majańakich ruin, miasto zostało pochłonięte przez dżunglę w południowo-wschodnim Meksyku

Jak podaje komunikat Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, archeolodzy rozpoczęli usuwanie ziemi i roślinności pokrywającej pozostałości miasta Majów w rejonie Ichkabal na Półwyspie Jukatańskim w Meksyku. Pozostałości starożytnego miasta Majów, którego początki sięgają ok. 250 roku p.n.e., zostały odnalezione w 1995 roku przez mieszkańca okolicy, który wskazał ich położenie meksykańskim archeologom.

Na powierzchni nie widać było żadnych szczegółów budowli Majów, gdyż wszystkie pokrywała ziemia i porastająca ją bujna roślinność, tworząc skupisko zalesionych wzgórz i pagórków na stanowisku.

Badania archeologiczne przeprowadzone w tym miejscu wykazały, że pod grubą warstwą ziemi znajdują się pozostałości rozległego miasta Majów z okresu preklasycznego, którego budowa rozpoczęła się w ok. 250 roku p.n.e.
Największa z piramidalnych budowli na stanowisku Ichkabal ma u podstawy ok. 200 metrów, a jej wysokość wynosi około 45 metrów.

Przedstawiciele Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku są przekonani, że odsłonięcie i zbadanie budowli starożytnego miasta w Ichkabal pozwoli na uzyskanie ważnych danych do badań cywilizacji Majów.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: archeologia Meksyk
Czytaj także

Polacy odkrywają tajemnice Majów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 11:26
Odkrycia polskich naukowców w Nakum potwierdzają, że miasto Majów było ważnym ośrodkiem politycznym w Gwatemali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane miasto Majów ma już swoją mapę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 00:10
Archeolodzy badają pozostałości ukrytego w dżungli miasta Holtun. Wybudowali je Majowie, a znajduje sie w dzisiiejszej Gwatemali.
rozwiń zwiń