Nauka

Tlen na Dione - księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 19:45
Wokół lodowego księżyca Saturna, Dione, sonda Cassini wykryła tlen. Jego odkrycie potwierdza teorię, zgodnie z którą pierwiastek ten może być obecny na wszystkich księżycach Saturna i Jowisza.
Tlen na Dione - księżycu Saturna
Foto: NASA.

Tlen wokół Dione "wywąchała" sonda Cassini, mijając Dione niemal dwa lata temu. Instrumenty na pokładzie tej bezzałogowej sondy wykryły wokół księżyca warstwę tlenu tak cienką, że naukowcy nie mówią o atmosferze, tylko używają słowa "egzosfera" (właśnie tak nazywa się zewnętrzna warstwa atmosfery Ziemi).

Wiele ciał w naszym Układzie Słonecznym ma atmosfery, na przykład Ziemia, Wenus, Mars czy największy księżyc Saturna - Tytan. Atmosfery te są jednak zwykle dużo gęstsze niż na Dione. Diońska otoczka z gazu osiąga ziemską gęstość dopiero na wysokości 480 km.

- Naukowcy nie byli dotąd pewni, czy Dione jest wystarczająco duża, aby w ogóle utrzymać atmosferę - mówi Amanda Hendrix z zespołu Cassini. - To pokazuje, że ten księżyc jest ciekawszy niż myśleliśmy. Musimy jeszcze raz przejrzeć wszystkie dane Cassiniego na jej temat.

Tlen nie musi oznaczać życia

Odkrycie sugeruje, że wokół gazowych gigantów naszego Układu Słonecznego (Saturna i Jowisza) trwa proces, w którym ich lodowe satelity uwalniają tlen. Naukowcy podejrzewają, że tlen (wraz z wodorem) pochodzi z rozpadu cząsteczek wody pod wpływem silnie naładowanych cząstek, których źródłem są silne pasy radiacyjne wspomnianych planet.

- Wiemy, że Dione, obok Rhei i pierścieni Saturna, jest źródłem cząsteczek tlenu - mówi Robert Tokar z zespołu Cassini. - To wskazuje, że tlen jest częsty w systemie Saturna i że jego obecność nie oznacza koniecznie istnienia życia - dodaje.

Jeden z naukowców, którzy analizowali dane, Andrew Coates z University College London zauważa jednocześnie, że na Dione nie ma płynnej wody, nie ma więc tam warunków niezbędnych do pojawienia się lub podtrzymania życia. Możliwe jednak, że warunki takie istnieją na innych księżycach Jowisza i Saturna. - Niektóre z innych księżyców posiadają płynne oceany, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć pod kątem sygnałów świadczących o istnieniu życia - sugeruje Coates. Uważa się, że płynny ocean może się kryć pod lodową powierzchnią Enceladusa - księżyca siostrzanego dla Dione. Podobnie mogą wyglądać inne księżyce Jowisza, np. Europa, Kallisto i Ganimedes.

Wyniki badania opublikowano w "Geophysical Research Letters".

(ew/pap/NASA)

Czytaj także

Tlen na księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 17:00
Odkrycie zawdzięczamy sondzie Cassini. W atmosferze Rei znajduje się nie tylko tlen, ale i dwutlenek węgla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rea w obiektywie NASA

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 07:00
Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nowe zdjęcia drugiego pod względem wielkości księżyca Saturna. Wykonała je zasłużona sonda Cassini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżyc Saturna jest jak Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 14:00
Astronomowie pozestawiali ze sobą fotografie Tytana, największego księżyca Saturna, wykonane przez sondę Cassini. Wyniki pokazują niemal ziemski krajobraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda Cassini nadaje w trybie awaryjnym

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 10:50
Inżynierowie NASA przeprowadzają testy diagnostyczne systemu radiowego sondy Cassini, po tym jak sygnał od sondy nie został wykryty z Ziemi pod koniec grudnia.
rozwiń zwiń