Nauka

Rea w obiektywie NASA

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 07:00
Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nowe zdjęcia drugiego pod względem wielkości księżyca Saturna. Wykonała je zasłużona sonda Cassini.

Zdjęcia uwidaczniają różnice w kolorach i zdolności odbijania światła przez powierzchnię księżyca Rea. zostały wykonane podczas dwóch przelotów sondy w pobliżu księżyca Rea, które nastąpiły w dniach 21 listopada 2009 roku oraz 2 marca 2010 roku.

Podczas drugiego z przelotów sonda Cassini dokonała największego swojego zbliżenia do Rei na odległość zaledwie 100 kilometrów od powierzchni księżyca. W trakcie przelotów naukowcy chcieli sprawdzić, czy Rea posiada pierścień na wysokości swojego równika. Zebrane wyniki obserwacji zaprzeczają tej hipotezie.

Zaprezentowane zdjęcie pokazuje różnice w albedo, czyli zdolności odbijania światła przez powierzchnię Rei, a także różnice w kolorach pomiędzy poszczególnymi obszarami księżyca. Astronomom udało się też opracować trójwymiarowe mapy niektórych fragmentów terenu.

Najnowsze obserwacje pozwoliły uzupełnić mapy Rei, w tym atlas kartograficzny przedstawiający struktury nazwane oficjalnie przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Wykonywanie coraz bardziej szczegółowych map księżyca Rea będzie elementem misji Cassini aż do 2017 roku.

Rea to drugi pod względem wielkości księżyc Saturna. Ma 1528 kilometrów średnicy. Księżyc ten został odkryty w XVII wieku przez włoskiego astronoma Giovanni Cassiniego.

 (ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia księżyc NASA
Czytaj także

Cassini będzie badał do 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 07:00
Będzie badać Saturna i jego księżyce przez kilka dodatkowych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlen na księżycu Saturna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 17:00
Odkrycie zawdzięczamy sondzie Cassini. W atmosferze Rei znajduje się nie tylko tlen, ale i dwutlenek węgla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cassini odzyskany

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 15:00
NASA przywróciła normalne działanie sondy badającej Saturna. Urządzenie trzy tygodnie temu przełączyło się na tryb awaryjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Saturn stał się kosmicznym władcą pierścieni

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 00:40
Słynne pierścienie Saturna mogły powstać, kiedy z planetą zderzył się księżyc wielkości Tytana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Voyager-1 opuszcza Układ Słoneczny (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 14:20
Po 33 latach lotu sonda Voyager-1 dotarła do granic Układu Słonecznego. To pierwszy wyprodukowany przez ludzi obiekt, który znajduje się tak daleko od Ziemi.
rozwiń zwiń