Dane pochodzą z przelotów koło księżyca wykonanych 26 listopada 2005 roku, 30 sierpnia 2007 roku i 2 marca 2010 roku. Jak widać, pomiary były sprawdzane kilka razy. Rezultaty opublikowano w "Science Express".
- Nowe wyniki sugerują, że złożona chemia związana z tlenem może być powszechna w Układzie Słonecznym, a nawet we Wszechświecie - powiedział dr Ben Teolis z Southwest Research Institute w San Antonio, główny autor publikacji.
Atmosfera Rei jest bardzo cienka i rzadka. Powstała prawdopodobnie na skutek bombardowania powierzchni tego ciała przez wysokoenergetyczne cząstki, które wybijały z niej atomy, cząsteczki i jony. - Tlen na księżycu Rea wydaje się pochodzić z lodu wodnego na powierzchni księżyca. Gdy pole magnetyczne Saturna obraca się, powoduje deszcze uwięzionych w nim wysokoenergetycznych cząstek - tłumaczy profesor Andrew Coates z UCL Mullard Space Science Laboratory.
Dwutlenek węgla w atmosferze może być wynikiem podobnego procesu wybijania cząsteczek, pochodzić od niewielkich meteorytów, które bombardowały powierzchnię księżyca, albo być pozostałością po pierwotnej mgławicy, z której uformował się Układ Słoneczny.
Rea to drugi pod względem wielkości księżyc Saturna. Ma średnicę 1528 kilometrów. Niewielka średnia gęstość obiektu sugeruje, że w sporej części jest zbudowany z lodu.
(ew)