The European Union Youth Orchestra w Polsce. Wybrzmi "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 12:25
To niecodzienna orkiestra, którą tworzą muzycy pochodzący z 27 państw. The European Union Youth Orchestra zaprezentuje w Polsce monumentalną II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera. Jedną z pierwotnych inspiracji dzieła były "Dziady" Adama Mickiewicza. O szczegółach w Dwójce mówiła Dominika Olender z Narodowego Centrum Kultury. 
The European Union Youth Orchestra skupia języków z 27 krajów. Na zdjęciu próby przed występem w Łodzi  w 2011 roku.
The European Union Youth Orchestra skupia języków z 27 krajów. Na zdjęciu próby przed występem w Łodzi w 2011 roku. Foto: Grzegorz Michałowski/PAP

8 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 9 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaplanowano koncerty European Union Youth Orchestra. Młodzi muzycy z 27 krajów Unii Europejskiej, zaprezentują II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera.

Posłuchaj
11:39 _PR2 (mp3) 2025_04_07-08-32-15.mp3 The European Union Youth Orchestra w Polsce. Wybrzmi "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera (Poranek Dwójki)

 

Koncerty The European Union Youth Orchestra - orkiestra która buduje europejską jedność 

- Współpraca europejskich orkiestr młodzieżowych to szczególny obszar inwestowania w spójność Europy, wzajemne porozumienie i umiędzynarodowienie karier młodych muzyków. Umiejętność bycia sobą pomiędzy innymi, a jednocześnie bycia razem, jest szczególnie istotna w czasach narastających podziałów, polaryzacji i dezinformacji. Dzięki takim inicjatywom możemy kontynuować misję budowania europejskiej wspólnoty opartej na kulturze i sztuce, które mają moc łączenia ludzi przyjaźniami przekraczającymi granice czasu i przestrzeni - podkreśla Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Czytaj także:

Młodzi artyści razem na scenie 

European Union Youth Orchestra wystąpi w Polsce wraz z Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym oraz:

  • Susanną Mälkki (dyrygent) - fińską dyrygentką operową i wiolonczelistką, główną dyrygentką Helsińskiej Orkiestry Filharmonicznej, a także dyrygentką gościnną Los Angeles Philharmonic;
  • Heidi Stober (sopran) - okrzykniętą przez magazyn Opera News „amerykańskim sopranem lirycznym, który zwraca na siebie uwagę świata”. Znana ze swojej krystalicznej barwy głosu i zaangażowania aktorskiego, od wielu lat występuje na najznakomitszych scenach w Europie i Stanach Zjednoczonych;
  • Małgorzatą Walewską (mezzosopran) - jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich śpiewaczek operowych. Laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. A. Krausa, L. Pavarottiego, S. Moniuszki i Belvedere.

Łącznie na scenie zaprezentuje się około 200 wykonawców.

"Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera

Orkiestra zaprezentuje II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera, której jedną z pierwotnych inspiracji były "Dziady" Adama Mickiewicza.
NCK przypomina, że Polska prezydencja w obszarze kultury koncentruje się na dwóch priorytetach: wspieraniu młodych twórców i artystów jako przyszłości europejskiej kultury oraz nowoczesnych regulacjach dla sektora audiowizualnego. "Krajowy program kulturalny będzie opowieścią o solidarności - budowaniu wspólnoty łączącej pokolenia, środowiska i nacje, współpracy międzynarodowej i międzypokoleniowej, innowacyjności, wspieraniu młodych twórców, dawaniu im przestrzeni do działania, różnorodności i otwartości" - napisano.

European Union Youth Orchestra:

  • European Union Youth Orchestra to orkiestra symfoniczna, określana przez Jeana-Claude’a Junckera mianem "najlepszego ambasadora Unii Europejskiej".
  • Składa się z młodych talentów z 27 krajów UE, którzy regularnie występują w najbardziej renomowanych salach koncertowych i festiwalach na całym świecie, takich jak BBC Proms, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu.
  • EUYO współpracowała z wieloma światowej sławy dyrygentami i solistami, w tym Danielem Barenboimem, Leonardem Bernsteinem, Mścisławem Rostropowiczem oraz legendami takimi jak Claudio Abbado, Herbert von Karajan czy Vladimirem Ashkenazym, a jej członkowie to laureaci przesłuchań, w których uczestniczy rocznie ponad 3500 młodych artystów.
  • Orkiestra została założona w 1976 roku, łączy pokolenia i promuje europejskie wartości.
  • W ostatnich latach zdobyła liczne nagrody, w tym Medal Prezydenta Włoch Sergia Mattarelliego za występy podczas Bolzano Festival Bozen w 2023 roku, Crystal Award Festiwalu Golden Prague za najlepszy koncert telewizyjny w 2022 roku oraz tytuł Europejskiej Marki Kultury Roku 2020.

Koncerty The European Union Youth Orchestra w Polsce są przygotowywane podczas poprzedzającej je dziesięciodniowej rezydencji w Lusławicach. Wydarzenia organizowane są w ramach krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Narodowe Centrum Kultury. 


Koncerty odbędą się:

  • 8 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach;
  • 9 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Goście: Dominika Olender z Narodowego Centrum Kultury

Data emisji: 7.04.2025

Godz. emisji: 8.30

IAR/PAP/zch/kor

Czytaj także

"Mamy czym się chwalić". Radzimir Dębski o wyjątkowym koncercie na rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie UE

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 19:50
To będzie wielkie, huczne i bardzo symboliczne rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się inauguracja półrocznego okresu przewodnictwa naszego kraju. Uroczystość uświetni obecność znamienitych gości oraz rozbrzmiewająca suita Radzimira Dębskiego.
rozwiń zwiń