6. Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie pod hasłem "Malarze klawiatury"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 13:37
"Malarze klawiatury. Chopin, Debussy, Szymanowski" – to hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Polskiego Radia Chopin, który rozpoczyna się 8 kwietnia. Przez 6 dni publiczność będzie miała okazję usłyszeć muzykę, która nie tylko dotyka najgłębszych warstw ludzkiej emocji, ale także ukazuje piękno i zmysłowość fortepianowych pejzaży dźwiękowych.
Pałac Myśliwski w Antoninie to miejsce o bogatej historii, przebywał w nim sam Fryderyk Chopin.
Pałac Myśliwski w Antoninie to miejsce o bogatej historii, przebywał w nim sam Fryderyk Chopin.Foto: Shutterstock/Mateusz Janocha

Szósta odsłona Festiwalu Polskiego Radia Chopin zestawiać będzie muzykę patrona anteny z muzyką innych mistrzów klawiatury - muzycznych malarzy, którzy w swojej twórczości uznawali barwę dźwięku za priorytetowy środek wyrazu. Obok dzieł Fryderyka Chopina w tym roku w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie zabrzmi m.in. Edvard Grieg, Claude Debussy, Maurice Ravel, Karol Szymanowski oraz Ottorino Respighi.


Posłuchaj
08:56 Poranek Dwójki Magdalena Sawicka 2025_04_07-07-20-04.mp3 Magdalena Sawicka zaprasza na VI Festiwal Polskiego Radia Chopin (Poranek Dwójki)

Gwiazdy pianistyki i młodzi adepci

Wśród artystów, którzy zaprezentują się w Pałacu w Antoninie, nie zabraknie gwiazd polskiej pianistyki. Pojawią się też młodzi, bardzo utalentowani muzycy. Festiwal we wtorek 8 kwietnia zainauguruje Piotr Alexewicz - laureat licznych nagród, w tym m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Ville de Gagny w Paryżu. - W kolejnych dniach usłyszymy Magdalenę Lisak i Łukasza Chrzęszczyka zapowiadała Magdalena Sawicka z Polskiego Radia Chopin.

Czytaj też:

Nie tylko muzyka klasyczna

Piątek 11 kwietnia to dzień rezerwowany dla muzyki jazzowej - w aranżacjach kompozycji Chopina, a także w swoim autorskim repertuarze zaprezentuje się jeden z najwybitniejszych polskich improwizatorów, pianistów i kompozytorów, Aleksander Dębicz. W sobotę w Antoninie pojawi się Piotr Sałajczyk, w niedzielę zaś - koncert kameralny FudalaRot Duo.

W tym roku słuchacze będą mogli cieszyć się koncertami dłużej - organizatorzy zaplanowali dwa dodatkowe koncerty. - W poprzednich edycjach koncerty były raz dziennie, a w tym roku w weekend mamy aż dwa. O godzinie 16.00, w sobotę i w niedzielę, wystąpią młodzi i bardzo utalentowani pianiści. W sobotę będzie to pianista z Kalisza, Wojciech Pietrzak, a w niedzielę bardzo dobrze znany słuchaczom Polskiego Radia Chopin Eryk Koszela - laureat Alternatywy Konkursowej

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży. W sobotę 12 kwietnia najmłodsi uczestnicy będą mogli wybrać się na warsztaty plastyczne. - Temat festiwalu jest malarski, dlatego przygotowaliśmy dla dzieci zajęcia z różnych technik malarskich - wyjaśniła Magdalena Sawicka.

Pałac w Antoninie - miejsce o bogatej historii

Festiwal Polskiego Radia Chopin już od lat odbywa się w Pałacu Myśliwskim w Antoninie. Jest to miejsce o bogatej historii, przebywał w nim sam Fryderyk Chopin. - Pałac, na zamówienie księcia Antoniego Radziwiłła, wybudował Karl Friedrich Schinkel. I Fryderyk Chopin przebywał tam w 1827 i 1829 roku z księciem i jego córkami. Uczył młodziutką Wandę Radziwiłł gry na fortepianie, muzykował, przeglądał partytury, w tym "Fausta" Antoniego Radziwiłła.

To miejsce przyciąga również artystów swoją wyjątkową akustyką. - Pałac jest drewniany. Mamy w nim dwie galerie i z każdego miejsca słychać wszystko dokładnie tak samo - opowiadała Magdalena Sawicka.

Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie do odwiedzenia w dniach 8-13 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Sawicka (Polskie Radio Chopin)

Data emisji: 7.04.2025

Godz. emisji: 7.20

am/kor/pg

Czytaj także

Milena Pioruńska - Młody Muzyk Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 18:00
- To niezwykłe uczucie, wygrać tak prestiżowy i niecodzienny konkurs. To był konkurs, gdzie osoby grały na różnych instrumentach i była też świadomość, że wszystko jest transmitowane, dlatego to była też trochę presja. Ale jestem podekscytowana i myślę, że to poszerzy moje horyzonty i pomoże znaleźć nowe perspektywy - mówiła w Dwójce skrzypaczka Milena Pioruńska, laureatka konkursu Młody Muzyk Roku 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zatrzymano dźwięki? Historia fonografii

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 13:28
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez setki lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces.
rozwiń zwiń