Historyczne ogrody SGGW - wielkie otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 16:38
"Zazwyczaj wstaje o piątej rano, przyodziawszy surdut na kształt kapoty dawnego kroju, wziąwszy kostur w rękę i kapelusz duży, słomiany, obchodzi swe gospodarstwo, stajnie, pasiekę i zboże, którego zasiewa do pół trzecia korca – resztę dnia spędza na czytaniu."  - tak o Julianie Ursynie Niemcewiczu pisał historyk Tymoteusz Lipiński. Jak dziś wygląda dawny majątek pisarza?
Zabytkowe ogrody tarasowe SGGW zostaną udostępnione turystom i mieszkańcom Ursynowa. Historia dóbr ursynowskich jest długa i bardzo ciekawa i łączy się z postacią wybitnego publicysty, historyka i działacza politycznego Juliana Ursyna Niemcewicza.
Zabytkowe ogrody tarasowe SGGW zostaną udostępnione turystom i mieszkańcom Ursynowa. Historia dóbr ursynowskich jest długa i bardzo ciekawa i łączy się z postacią wybitnego publicysty, historyka i działacza politycznego Juliana Ursyna Niemcewicza. Foto: Katarzyna Marciszewska/ SGGW
Po blisko dziesięciu latach ograniczonego dostępu, zabytkowe ogrody tarasowe SGGW zostaną udostępnione turystom i mieszkańcom Ursynowa. Historia dóbr ursynowskich jest długa i bardzo ciekawa i łączy się z postacią wybitnego publicysty, historyka i działacza politycznego Juliana Ursyna Niemcewicza. 
W Zielonej Dwójce wraz z doktor inżynier Katarzyną Marciszewską z Instytutu Nauk Leśnych SGGW zaprosiiśmy na wiosenny spacer historyczno-dendrologiczny. 

Julian Ursyn Niemcewicz:

  • Tworzył Konstytucję 3 maja, sekretarzował Kościuszce i znał osobiście Jerzego Waszyngtona.
  • Był poetą, historykiem i pamiętnikarzem. Zostawił mnóstwo relacji o sobie i swojej burzliwej epoce.
  • Pisał powieści (na przykład o powstaniu Uniwersytetu Warszawskiego) i dzienniki. W swoich dziełach, np. "Pamiętnikach czasów moich", opisuje, co mu się wydarzyło. A żył długo i w bardzo ważnym okresie historii Polski.
  • Brał udział w tworzeniu Konstytucji 3 maja. Był ważnym uczestnikiem Sejmu Wielkiego i barwną postacią swoich czasów. 
  • W czasach Insurekcji był sekretarzem samego Tadeusza Kościuszki. Wraz z nim został ułaskawiony przez następcę Katarzyny II, Pawła I i wspólnie ze swoim dowódcą opuścił Polskę - wyjechał do Anglii, a potem do USA.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 5.04.2025

Godz. emisji: 12.30

zch


Czytaj także

Sztuczna inteligencja i nowe technologie w służbie zoologii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2025 13:00
Gościem "Zielonej Dwójki" był prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń