Nauka

Gimnastyka dobra także w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:00
Wysiłek fizyczny zapobiega niekorzystnym dla serca skutkom długotrwałego pobytu w warunkach nieważkości - informuje "Journal of Applied Physiology".
Astronauta w czasie spaceru kosmicznego
Astronauta w czasie spaceru kosmicznegoFoto: Wikipedia/NASA

Loty kosmiczne, których czas początkowo liczony był w godzinach i minutach, wraz z pojawieniem się stacji kosmicznych takich jak Mir czy ISS zaczęły trwać całe miesiące. Pobyt w nieważkości sprawiał, że po powrocie na Ziemię astronauci cierpieli na zawroty głowy w pozycji stojacej, zanik kostny i osłabienie mięśni. Niewiele jednak było wiadomo na temat działania nieważkości na serce i układ naczyniowy.

Tym cenniejsze są wyniki badań przeprowadzonych na sześciu astronautach płci męskiej w wieku od 41 do 55 lat, którzy pełnili długotrwałe (od 52 do 199dni) misje na pokładzie International Space Station. Mniej więcej na miesiąc przed wejściem na pokład stacji zespół badawczy zebrał wiele danych na temat stanu układu krążenia każdego z biorących udział w badaniach - między innymi mierzonego na palcu ciśnienia tętniczego krwi, tętna, czy czasu wyrzutu krwi z lewej komory serca. Badania zostały powtórzone kilka tygodni po przybyciu na stację, a następnie kilka tygodni przed jej opuszczeniem oraz wkrótce po powrocie na Ziemię.

Jak się okazało, tętno, ciśnienie krwi oraz regulujące je odruchy nie uległy zmianie. Natomiast zarówno czas opróżniania lewej komory, jak i objętość wyrzutowa serca wzrosły podczas lotu, zaś czas pomiędzy uderzeniami serca oraz objętość krwi pompowanej przez serce zmniejszyły się. Po wylądowaniu nieznacznie wzrosły tętno i objętość wyrzutowa, obniżyła się natomiast o około 1/3 odruchowa reakcja regulująca krążenie.

Długotrwały pobyt w kosmosie wpływa więc na układ sercowo - naczyniowy, jednak jest to wpływ stosunkowo niewielki, co autorzy badań przypisują ochronnemu działaniu intensywnych ćwiczeń na bieżni lub rowerze. W przypadku sześciu badanych trwały one po 2,5 godziny dziennie - wraz z przygotowaniami i sprzątaniem po treningu.

(ew/pap)

Czytaj także

Kosmiczny ból głowy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2009 11:59
Międzynarodowi astronauci skarżą się na... kosmiczny ból głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszy lewitują w NASA

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 12:01
W warunkach ziemskich stworzono silne pole antygrawitacyjne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balanga na Marsie prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 00:10
NASA zawsze pilnowała, żeby astronauci nie pomagali sobie procentami. Teraz to może się zmienić. Czerwone wino może pomóc w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała w stanie nieważkości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kosmosie zważą na podstawie wymiarów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 10:45
Jak ustalić czyjąś wagę w stanie nieważkości? Był to pewien problem, ale specjaliści z dziedziny astronautyki właśnie go rozwiązali.
rozwiń zwiń