Nauka

Tajemniczy grób pod Lutzen

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 15:00
Archeolodzy rozpoczęli wydobywanie XVII-wiecznych ludzkich szczątków z masowego grobu, odkrytego w ubiegłym roku w środkowo-wschodnich Niemczech. To pozostałości jednej z najważniejszych nowożytnych bitew.
Tajemniczy grób pod Lutzen

Naukowcy rozpoczęli badanie masowego grobu ofiar bitwy z 1632 roku – informuje serwis internetowy The Local. Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu miasta Lutzen, położonego 18 km na południowy-zachód od Lipska. To miejsce jednej z najważniejszych bitew wojny trzydziestoletniej (1618-1648).
Jak poinformowała archeolog Zuzanna Friederich, w grobie o powierzchni 42 m kw. i głębokości 1,1 m znajduje się w kilku warstwach co najmniej 75 ciasno ułożonych ciał żołnierzy, którzy polegli pod Lutzen w 1632 roku.

Wojna trzydziestoletnia toczyła się między protestanckimi państwami Rzeszy Niemieckiej a cesarzami z katolickiej dynastii Habsburgów, z udziałem wielu europejskich państw popierających jedną ze stron konfliktu. Pod Lutzen starły się wojska cesarskie pod dowództwem generała Albrechta von Wallensteina z armią szwedzką dowodzoną osobiście przez Gustawa II Adolfa, króla Szwecji w latach 1611-1632. Gustaw Adolf zginął w czasie bitwy, ale to Szwedzi porzeważyli: po ciężkiej walce zmusili wojska cesarskie do odwrotu. Duże straty oraz śmierć króla zmusiły jednak Szwecję do wycofania się z wojny.

Zdaniem Friederich, zbadanie szczątków metodami stosowanymi w antropologii pozwoli ustalić wiek zabitych żołnierzy, odniesione rany i przyczynę śmierci każdego z nich, a także określić rodzaj przebytych chorób. Według pierwszych ustaleń, dokonanych przy wydobywaniu szczątków, ciała zostały złożone do grobu bez elementów uzbrojenia, ubrań i osobistych przedmiotów.

Pracującym na stanowisku sześciu ekspertom całkowite odsłonięcie masowego grobu może zająć cały rok.

(ew/pap)

Czytaj także

Kolejny alarm w sprawie Pompejów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 09:30
W Pompejach nie ma ani chwili do stracenia. Sytuacja jest dramatyczna - ostrzega włoskie Obserwatorium ds. dziedzictwa kulturowego. Alarm podniosło ponownie po tym, gdy niedawno oderwał się tam tynk w Świątyni Jowisza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwecja: czaszki sprzed 7600 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 21:00
W epoce kamienia odprawiano tajemnice rytuały, które badają teraz archeolodzy. W ceremoniach sprzed 7000 lat ludzkie głowy osadzano na palikach wystających z wody.
rozwiń zwiń