Nauka

Już za tydzień tranzyt Wenus. Zobacz go w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 11:50
To niezwykle rzadkie zjawisko: Wenus przejdzie na tle tarczy słonecznej. Najbliższa okazja do obserwacji takich cudów nadarzy się 6 czerwca. Zobacz to w Krakowie.
Artystyczna wizja egzoplanety
Artystyczna wizja egzoplanetyFoto: NASA.
Katedra Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Polskie Towarzystwo Astronomiczne rano 6 czerwca organizują obserwacje tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca. Obserwacje prowadzone będą za pomocą różnego rodzaju teleskopów na Kopcu Kościuszki.
Astronom dr Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z PAP wyjaśnił, że tranzyt Wenus jest zjawiskiem polegającym na przejściu planety Wenus na tle tarczy słonecznej. „To niezwykle rzadkie zjawisko. Kolejne będzie widoczne dopiero za 105 lat w 2117 r.” – powiedział astronom.
 
Naukowcy dokonali wielu odkryć dzięki obserwacji tranzytu Wenus, m.in. precyzyjnie wyznaczyli odległość między Ziemią a Słońcem, czyli jednostkę astronomiczną i odkryli atmosferę gazową wokół Wenus.
 
Obserwacja pełnego tranzytu Wenus jest możliwa w tych częściach Ziemi, w których Słońce wschodzi najwcześniej, np. w Japonii i Australii. Tam zjawisko potrwa ok. 7 godzin. W Polsce tranzyt widoczny będzie przez 3 godziny. Amerykanie nie zdążą go już zobaczyć.
 
Obserwacje przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej, przy pomocy specjalistycznego sprzętu, na Kopcu Kościuszki, będą trwać od godz. 4:30 do 7:30. W tym czasie będzie możliwe także ujrzenie plam i wybuchów - protuberancji na Słońcu. Ponadto, o godz. 6:00 oraz o godz. 7:00 odbędą się 20-minutowe prelekcje multimedialne pt. „Tajemnice planety Wenus”.
 
Szczegółowe informację o imprezie można znaleźć na stronie www.krakow.astronomia.pl.

Katedra Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Polskie Towarzystwo Astronomiczne rano 6 czerwca organizują obserwacje tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca. Obserwacje prowadzone będą za pomocą różnego rodzaju teleskopów na Kopcu Kościuszki.

Jak wyjaśnia astronom dr Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, tranzyt Wenus jest zjawiskiem polegającym na przejściu planety Wenus na tle tarczy słonecznej. - To niezwykle rzadkie zjawisko. Kolejne będzie widoczne dopiero za 105 lat, w 2117 roku – powiedział astronom. 

Naukowcy dokonali wielu odkryć dzięki obserwacji tranzytu Wenus, m.in. precyzyjnie wyznaczyli odległość między Ziemią a Słońcem, czyli jednostkę astronomiczną i odkryli atmosferę gazową wokół Wenus. Obserwacja pełnego tranzytu Wenus jest możliwa w tych częściach Ziemi, w których Słońce wschodzi najwcześniej, np. w Japonii i Australii. Tam zjawisko potrwa ok. 7 godzin.

W Polsce tranzyt widoczny będzie przez 3 godziny. Amerykanie nie zdążą go już zobaczyć. Obserwacje przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej, przy pomocy specjalistycznego sprzętu, na Kopcu Kościuszki, będą trwać od godz. 4:30 do 7:30. W tym czasie będzie możliwe także ujrzenie plam i wybuchów - protuberancji na Słońcu. Ponadto, o godz. 6:00 oraz o godz. 7:00 odbędą się 20-minutowe prelekcje multimedialne pt. „Tajemnice planety Wenus”. Szczegółowe informację o imprezie można znaleźć na stronie www.krakow.astronomia.pl.

W Warszawie do wydarzenia szykuje się m.in. Centrum Nauki Kopernik.

(ew/pap)

Czytaj także

Życie na Wenus? Co naukowcy zobaczyli na zdjęciu?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 17:55
Rosyjscy naukowcy twierdzą, że na zdjęciu zrobionym przez sondę Venus-13 widać... skorpiona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak ewoluował Księżyc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 00:01
Wydaje nam się, że Srebrny Glob w ogóle się nie zmienia. Tymczasem ma za sobą 4,5 mld lat burzliwej historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz piękno Układu Słonecznego (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 17:20
Film, który robi furorę w sieci. Zobacz, jak wygląda nasze własne, planetarne podwórko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pioruny zdradzą, co skrywają inne planety

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 23:00
Każda planeta ma swój podpis elektromagnetyczny, generowany przez uderzające w nią pioruny. Poznanie ziemskiego mechanizmu pomoże w zbadaniu innych ciał niebieskich.
rozwiń zwiń