Nauka

Fińscy naukowcy stworzą szczepionkę na wszystkie alergie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 00:01
Jeden zastrzyk i wszystkie uczulenia znikną na zawsze. Badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii chcą wprowadzić taki specyfik na rynek w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain
Fińscy naukowcy stworzą szczepionkę na wszystkie alergie
Badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandiichcą wprowadzić taki specyfik na runek w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat. 
Szczepionka ma radzić sobie z alergiami każdego rodzaju, od pokarmowych, poprzez uczulenie na rotocza, aż po kocią sierść. Wszystko dzięki immunoglobulinie E (IgE), która umożliwia uczuleniom wstęp do organizmu. To IgE skłania białe krwinki do uwalniania histaminy, która powoduje reakcje alergiczne: katar, przekrwione oczy, wysypki.
Ekipa badawcza pracująca pod kierunkiem profesora Juhu Rouvinena stworzyła sposób na genetyczne zmodyfikowanie alergenów, które przestaną dzięki temu oddziałyać na IgE, ale nadal będą wpływać na immunoglobulinę G. IgG broni organizmu przed alergenami, hamując skutki działania IgE: blokuje uwalnianie histaminy, a tym samym katar i kichanie. W teorii szczepionka wspomoże IgG, a osłabi działąnie IgE. Na efekty musimy poczekać jeszcze kilka lat. Alergicy nie tracą nadziei.

Szczepionka ma radzić sobie z alergiami każdego rodzaju: od pokarmowych, poprzez uczulenie na roztocza, aż po kocią sierść.

Alergie działają dzięki immunoglobulinie E (IgE), która umożliwia uczuleniom wstęp do organizmu. To IgE skłania białe krwinki do uwalniania histaminy, która powoduje reakcje alergiczne: katar, przekrwione oczy, wysypki.

Ekipa badawcza pracująca pod kierunkiem profesora Juhu Rouvinena stworzyła sposób na takie genetyczne zmodyfikowanie alergenów, aby przestały oddziaływać na IgE, ale nadal wpływały na immunoglobulinę G. IgG to przyjazna wersja IgE - broni organizmu przed alergenami, hamując skutki działania IgE: blokuje uwalnianie histaminy, a tym samym katar i kichanie. W teorii szczepionka wspomoże zatem IgG, a osłabi działanie IgE.

Na efekty musimy poczekać jeszcze kilka lat, ale alergicy nie powinni tracić nadziei.

(ew/Forbes)

Zobacz więcej na temat: Finlandia medycyna
Czytaj także

Umysł potrafi kontrolować alergię

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 15:10
Mózg ma kontrolę nad reakcjami alergicznymi, które zachodzą w naszym ciele – sugerują badania australijskie, o których informuje pismo „Current Biology”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapalenie zatok - zmora naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 18:00
- Górne drogi oddechowe to ważne miejsce dla całego organizmu. To jest styk świata zewnętrznego z tym, co mamy w środku – tłumaczy prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z alergią nie ma żartów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 15:49
Zwykły człowiek wita wiosnę najczęściej z ulgą. Powiedzieć tego o sobie nie mogą alergicy, dla których budząca się do życia przyroda oznacza szereg dolegliwości związanych z drogami oddechowymi. Ich problemem zajęliśmy się w "Poranku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się kryje za katarem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 13:15
Alergolog dr Danuta Myłek podkreśla, że nazbyt często katar czy kaszel próbujemy leczyć antybiotykiem. Błąd w diagnozie skutkuje spadkiem naszej odporności i powikłaniami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontakt z naturą poprawi życie alergika

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 18:55
Brak kontaktu z naturą oraz spadek bioróżnorodności mogą odpowiadać za to, że coraz więcej mieszkańców miast choruje na alergię i astmę – sugerują nowe, fińskie badania.
rozwiń zwiń