Nauka

Hawking założył się o higgsa. I przegrał (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 18:05
Słynny fizyk Stephen Hawking przegrał 100 dolarów. Założył się bowiem z Gordonem Kanem z Michigan University, że bozon Higgsa nie zostanie znaleziony.

Wczoraj okazało się, że CERNowi się udało, a zatem były wykładowca Cambridge i jeden z najsłynniejszych fizyków stracił swoje 100 dolarów.

Hawking jest jednak wielkoduszny. Uważa, że najbliższa Nagroda Nobla powinna trafić do Petera Higgsa. - To bardzo ważne badania i powinny przynieść Higgsowi Nobla - powiedział BBC. - Trochę jednak szkoda, bo największe przełomy w fizyce pochodzą z rezultatów, których nie oczekiwaliśmy - dodał.

Odkrycie bozonu Higgsa było bardzo oczekiwane. Został przewidziany teoretycznie pół wieku temu, a jego poszukiwania trwały wiele dekad. - Rozkład cząstek jest taki, jak przewidzieliśmy, więc to mocny dowód na to, że Model Standardowy jest prawdziwy. To najlepsza teoria, która wyjaśnia to, co widzimy w laboratoriach - mówi Hawking.

(ew/Discovery.com)

Zobacz więcej na temat: BBC discovery
Czytaj także

Higgsteria: jak nazwać bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 12:30
Wbrew pozorom bozon Higgsa nie musi się tak nazywać. Dyskusje trwają. Jeśli istnienie cząstki się potwierdzi, może otrzymać nowe miano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tevatron podał własne wyniki poszukiwań bozonu Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 13:05
Amerykanie chcą być szybsi. Swoje wyniki poszukiwania "boskiej cząstki" podali już w poniedziałek, na dwa dni przed konferencją CERN. Co z nich wynika?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef CERN: Mamy bozon. To kamień milowy w historii fizyki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 09:00
Badacze z CERN podali wyniki swoich badań. Są ekscytujące! Co dokładnie znaleźli?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń