Nauka

Wyjątkowa noc! Neptun w opozycji do Słońca

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 19:00
W piątek o godzinie 14.32 ostatnia z planet Układu Słonecznego znajdzie się w szczególnej pozycji - zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Neptun
NeptunFoto: fot. NASA
W najbliższy piątek, o godzinie 14.32 naszego czasu Neptun znajdzie się w opozycji do Słońca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni - wyjaśnił dr Olech.
 
Dodał, że taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.
 
24 sierpnia, o godzinie 14.32 naszego czasu w opozycji do Słońca znajdzie się najdalsza, pełnoprawna planeta Układu Słonecznego - Neptun.
 
"Neptun świeci teraz na granicy konstelacji Wodnika i Koziorożca. Planeta ma jasność 7.8 wielkości gwiazdowej, więc do jej obserwacji musimy użyć lornetki lub teleskopu. Około północy planetę znajdziemy 25 stopni nad południowym horyzontem” - powiedział naukowiec.

Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Tego typu konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a więc blask największy. 

- Neptun świeci teraz na granicy konstelacji Wodnika i Koziorożca. Planeta ma jasność 7.8 wielkości gwiazdowej, więc do jej obserwacji musimy użyć lornetki lub teleskopu. Około północy planetę znajdziemy 25 stopni nad południowym horyzontem - podpowiada naukowiec.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: astronomia słońce Warszawa
Czytaj także

Zobacz tranzyt Wenus z 1882 roku (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:00
Przejście Wenus przez tarczę słoneczną to zjawisko rzadkie i bardzo ciekawe. Astronomowie obserwowali je bardzo dokładnie już w minionych wiekach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pluton ma pięć księżyców. A może cztery?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 10:00
Sprawa Plutona nie jest taka prosta, jak się wydaje. W zeszłym tygodniu świat obiegła wiadomość o odkryciu jego piątego księżyca. Problem polega jednak na tym, że Pluton nie jest zwykłą planetą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Popatrz w niebo! Maksimum roju Perseidów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 10:54
Drobiny komet, nazywane popularnie spadającymi gwiazdami, są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji zjawisk na niebie.
rozwiń zwiń