Nauka

Laser kontroluje mózgi robaków. Kiedy ludzkie?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 20:51
Naukowcy wykorzystali laser, aby manipulować mózgami i zmieniać zachowanie. Na szczęście na razie chodzi o robaki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: United States Department of Agriculture/Wikimedia Commons/CC

 

Laser kontroluje mózgi robaków. Kiedy ludzkie?
Naukowcy wykorzystali laser, aby manipulować mózgami i zmieniać zachowanie. Na szczęście na razie chodzi o robaki. 
Zespół z Howard Hughes Medical Institute wprowadził zmiany genetyczne w pewnej grupie przedstawicieli gatunku Caenorhabditis elegans. To asożytniczy niciń, który w dodatku jest przezroczysty. Chodziło o to, aby neurony nicieni miały możliwość emitowania światła, kiedy są pobudzane. 
Naukowcy sprawili także, że neurony robaków stały się wrażliwe na światło, dzięki czemu można je było aktywować laserem.  Następnie nicienie trafiły na specjalny stół, pomiędzy obiektyw kamery i laser. 
Na początku badacze aktywowali pojedyncze neurony. Już to wystarczyło, aby wpływać na zachowanie robaków i kontrolować ich zmysły. Laser zmuszał nicienie do skręcania w prawo lub lewo, a nawet do przepełzania przez pętlę. Naukowcy sprawiali, że robaki miały przekonanie, że w pobliży znajduje się jedzenie, chociaż go nie było. Rezultaty opisano w Nature. 
Wygląda na zabawę w robaczy cyrk, ale tak naprawdę badania są niezwykle ważne. Pokazują, które neurony są za co odpowiedzialne. 
- Jeśli będziemy potrafili zrozumieć proste układy nerwowe i zupełnie je kontrolować, istnieje szansa, że pojmiemy także te bardziej skomplikowane - komentuje prof. Sharad Ramanatha, biolog. 

Zespół badaczy z Howard Hughes Medical Institute wprowadził zmiany genetyczne w pewnej grupie przedstawicieli gatunku Caenorhabditis elegans. To pasożytnicze nicienie, które w dodatku są zupełnie przezroczyste.

Chodziło o to, aby neurony nicieni miały możliwość emitowania światła, kiedy są pobudzane. Naukowcy sprawili także, że neurony robaków stały się wrażliwe na światło, dzięki czemu można je było aktywować laserem.

Następnie nicienie trafiły na specjalny stół z przeszkodami, pomiędzy obiektyw kamery i laser. Badacze aktywowali tylko pojedyncze neurony. Już to wystarczyło, aby wpływać na zachowanie robaków i kontrolować ich zmysły. Laser zmuszał nicienie do skręcania w prawo lub lewo, a nawet do przepełzania przez pętlę. Naukowcy sprawiali, że robaki miały przekonanie, że w pobliżu znajduje się jedzenie, chociaż go tam nie było.

Rezultaty eksperymentów opisano w Nature. Wyglądają na zabawę w robaczy cyrk, ale tak naprawdę badania są niezwykle ważne. Pokazują, które neurony są za co odpowiedzialne. - Jeśli będziemy potrafili zrozumieć proste układy nerwowe i zupełnie je kontrolować, istnieje szansa, że pojmiemy także te bardziej skomplikowane - komentuje prof. Sharad Ramanatha, biolog. 

(ew/Discovery.com)

Zobacz więcej na temat: discovery
Czytaj także

Manipulują snami szczurów. Wkrótce także ludzkimi!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 13:20
Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało "dostać się" do mózgów śpiących gryzoni...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wytworzyli wspomnienia gryzoniom

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 12:50
Naukowcom udało się stworzyć krótkotrwałe wspomnienia w izolowanej komórce mózgowej myszy. Czy kiedyś będzie można kupić szczepionkę ze wspomnieniami?
rozwiń zwiń