Nauka

Manipulują snami szczurów. Wkrótce także ludzkimi!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 13:20
Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało "dostać się" do mózgów śpiących gryzoni...
Manipulują snami szczurół. Wkrótce ludzkimi 
Badaczom z MIT udało "dostać soę" do mózgów śpiących szczurów i manipulować tym, co im się śni. 
Naukowcy z Picower Institute for Learning and Memory w MIT przekazywali śpiącym szczurom sygnały dźwiękowe, z którymi zapoznali je poprzedniego dnia. Mówiąc precyzyjniej: chodziło o dźwięki, które puszczano szczurom, podczas gdy te biegały po labiryncie. Jeden z nich był sygnałem, że obrana droga doprowadzi szczura do jedzenia, drugi - że nie. Po całym dniu skręcania w prawo i lewo szury poszły spać.
Wiadomo, że mózg powtarza w nocy wiadomości, których się nauczył za dnia, "odtwarza" to, co się działo. Nie było jednak jasne, czy można go do tego zmusić przez zewnętrzne bodźca. Okazuje się, że tak. 
Badacze badali nocną aktywność szczurzych mózgów (hipokampu), z której wynikało, że podczas snu gryzonie nadal biegają po labiryncie (aktywność mózhowa była identyczna z tą, która pojawiała się podczas treningów). Kiedy zaczęli puszczać dźwięki, dostrzegli, że szczury śnią o konkretnym miejscu w labiryncie, w którym usłyszały ten dźwięk.
They think this finding could lead to new kinds of dream manipulation that could also be used to edit the memory consolidation process--basically enhancing, numbing, or blocking out memories--which in turn could aid in the treatment of things like PTSD. Crazy stuff. Abstract and such are over at Nature Neuroscience.
[io9]

Naukowcy z Picower Institute for Learning and Memory w MIT przekazywali śpiącym szczurom sygnały dźwiękowe, z którymi zapoznali je poprzedniego dnia. Mówiąc precyzyjniej: chodziło o odgłosy, które puszczano gryzoniom, gdy te biegały po labiryncie. Jeden z nich był sygnałem, że obrana droga doprowadzi szczura do jedzenia, drugi - że nie. Po całym dniu takiego błądzenia szury poszły spać.

Wiadomo, że mózg powtarza w nocy wiadomości, których się nauczył za dnia; "odtwarza" to, co się działo. Nie było jednak jasne, czy można go do tego zmusić przez zewnętrzne bodźce. Okazuje się, że tak.

Uczeni badali nocną aktywność szczurzych mózgów (hipokampu). Okazało się, że podczas snu gryzonie nadal biegają po labiryncie (aktywność mózgowa była identyczna z tą, która pojawiała się podczas treningów). Kiedy zaczęli odtwarzać dźwięki, dostrzegli, że szczury śnią o konkretnym miejscu w labiryncie, w którym usłyszały konkretny dźwięk.

Na razie nie wiadomo, czy mechanizm zadziałałby również u ludzi. Jeśli tak, naukowcy chcieliby go wykorzystać do poprawy mechanizmów konsolidacji wspomnień, a dokładniej do odzyskiwania tych, które się zatarły, albo ukrywania tych, których nie chce się pamiętać...

(ew/io9) 

Zobacz więcej na temat: bieganie
Czytaj także

Przerywany sen szkodzi pamięci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 08:00
Jak dowodzą badania na myszach, przerwy podczas snu zaburzają proces powstawania wspomnień. Informuje o tym pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile się wyśpisz, tyle zapamiętasz na starość

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 00:54
Ilość oraz jakość snu w nocy mogą mieć wpływ na to, jak sprawna będzie nasza pamięć w przyszłości – wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg uczy się podczas snu. Ale tylko zapachów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 16:50
Do tego zaskakującego wniosku doszli badacze z Weizmann Institute of Science w Izraelu.
rozwiń zwiń