Nauka

Mózg uczy się podczas snu. Ale tylko zapachów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 16:50
Do tego zaskakującego wniosku doszli badacze z Weizmann Institute of Science w Izraelu.
Mózg uczy się podczas snu. Ale tylko zapachów
Mózg uczy się podczas snu. Ale tylko zapachów
Sen rzeczywiście ma potencjał naukowy. Mózg nie tylko gruntuje wiadomości, które uzyskła w ciągu dnia, ale nadal się uczy - wynika z badań. 
- Wiemy, że możemy konsolidować naszą wiedzę podczas snu - mówi Anat Arzi z Weizmann Institute of Science w Izraelu. - Ale próby nauczenia się czegoś nowego za pomocą komunikacji werbalnej spełzły na niczym. 
Wobec tego trzeba spróbować innej drogi. Arzi i jego koledzy użyli zapachów, a nie słów. Kiedy badani spali, oni puszczali im określone tony z głośnika i uwalniali określone aromaty. Były to zapachy zarówno przyjemne (kawa, dezodorant, szampon), jak i nieprzyjemne (zgniłe ryby, martwe zwierzęta). Okazało się, że wpływały one na tempo i głębokość oddechu śpiących. Kiedy pachniało ładnie, śpiący oddchał głęboko, a kiedy brzydko - płyciej.
Po obudzeniu badani nadal oddychali głębiej, kiedy poczuli przyjemny zapach z nocy. A z czasem - tylko na dźwięk muzyki, którą im puszczano. 
- W czasie snu jesteśmy w stanie zrobić więcej niż sądzimy - komrntuje Arzi. 
- Sądziliśmy dotąd, że system węchowy jest wyłączony w czasie snu - mówi Donald Wilson z New York University Langone Medical Center. - Izraelskie badania wskazują jednak, że jakieś informacje są przekazywana, a nawet zapamiętywane - komentuje podekscytowany. 
- Istniał pewien dogmat, że mózg uczy się na jawie, a w cvzasie snu konsoliduje nwiedzę - dodaje Jan Born z Uniwersytetu w Lubece. - To badanie pokazuje, że różnica pomiędzy snem i czuwaniem nie jest taka ostra.
Jak na razie nie ma pomysłu na przełożenie wiedzy pozytywnej na zapachy, a zatem pomysły na naukę do klasówki w czasie snu muszą zostać odłożone do lamusa. Ale odkrycie zepołu Arziego może pomóc osobom z zaburzeniami oddechu. 

- Wiemy, że możemy konsolidować naszą wiedzę podczas snu - mówi Anat Arzi. - Ale próby nauczenia się czegoś nowego za pomocą komunikacji werbalnej spełzły na niczym. 

Wobec tego trzeba było spróbować innej drogi. Arzi i jego koledzy użyli zapachów, a nie słów. Kiedy badani spali, oni puszczali im określone tony z głośnika i uwalniali pewne aromaty. Były to wonie zarówno przyjemne (kawa, dezodorant, szampon), jak i nieprzyjemne (zgniłe ryby, martwe zwierzęta). Okazało się, że wpływały one na tempo i głębokość oddechu śpiących. Kiedy pachniało ładnie, śpiący oddychał głęboko, a kiedy brzydko - płytko. Po obudzeniu badani nadal oddychali głębiej (lub płycej), słysząc dźwięki muzyki, którą im wcześniej puszczano. - W czasie snu jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż sądzimy - komentuje Arzi. 

- Sądziliśmy dotąd, że system węchowy jest wyłączony w czasie snu - mówi Donald Wilson z New York University Langone Medical Center. - Izraelskie badania wskazują jednak, że jakieś informacje są przekazywane, a nawet zapamiętywane - dodaje podekscytowany. 

- Istniał pewien dogmat, że mózg uczy się na jawie, a w czasie snu tylko konsoliduje wiedzę - dodaje Jan Born z Uniwersytetu w Lubece. - To badanie pokazuje, że różnica pomiędzy snem i czuwaniem nie jest taka ostra.

Jak na razie, nie ma pomysłu na przełożenie wiedzy pozytywnej na zapachy. Zatem marzenie, że do klasówki nauczysz się w czasie snu, musi pozostać niezrealizowane. Jednakże odkrycie zespołu Arziego może pomóc osobom z zaburzeniami oddechu. 

(ew/NewScientist/Science.com)

Zobacz więcej na temat: NAUKA Izrael kawa
Czytaj także

Nasz mózg "kolekcjonuje" tylko ważne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 10:29
Mózg koduje ogromne ilości informacji, ale tylko ułamek z nich jest przechowywany przez dłuższy czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen uwolni od złych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 18:55
Sen zmniejsza aktywność odpowiedzialnych za emocje obszarów, związaną z przykrymi wspomnieniami - informuje pismo "Curent Biology".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: kadzidło skazane na wymarcie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 14:57
Produkcja kadzidła może być już niedługo niemożliwa i w ciągu 15 lat spaść o połowę - uważają naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sklepy wabią zapachami

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:12
Rozpylenie odpowiednio skomponowanego zapachu w punkcie handlowym zwiększa sprzedaż o 18 procent - twierdzą specjaliści od marketingu sensorycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile się wyśpisz, tyle zapamiętasz na starość

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 00:54
Ilość oraz jakość snu w nocy mogą mieć wpływ na to, jak sprawna będzie nasza pamięć w przyszłości – wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy koty i psy mają wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 17:55
Dzięki ewolucji właściwie wszystkie żywe istoty mają wspomnienia. W przypadku zwierząt jednak wyglądają one nieco inaczej niż u ludzi...
rozwiń zwiń