Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA podaje, że na zdjęciach wykonanych przez Curiosity widać kamienie przeniesione przez jakąś siłę w jedno miejsce.
- Kamyki są okrągłe lub kanciaste, niektóre mają wielkość ziarenek piasku, a inne są tak duże jak piłka golfowa - podała NASA.
Eksperci NASA stwierdzili, że kamienie te nie mogły być poruszane przez wiatr, gdyż marsjańskie podmuchy są za słabe, by poruszyć tak duże okruchy skalne. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że kamienie musiały być przeniesione przez wodę.
- Wielkość kamyków pozwala przypuszczać, że w tym korycie woda płynęła w znacznych ilościach z prędkością jednego metra na sekundę i sięgała miejscami nawet do pasa - powiedział William Dietrich z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który wraz z innymi naukowcami analizuje materiały przesyłane na Ziemię przez Curiosity.
- Po raz pierwszy zobaczyliśmy żwir, który niosła na Marsie woda. Do tej pory mogliśmy tylko spekulować co do rozmiarów koryta rzeki, teraz po porostu je zobaczyliśmy - dodał Dietrich.
Curiosity przebywa na Marsie od dwóch miesięcy. Jego zadaniem jest szukanie na tej najbardziej podobnej do Ziemi planecie w Układzie Słonecznym śladów życia.
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>
IAR, PAP, mr