Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o CERNie, ale baliście się zapytać
CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) to jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie. O kulisach jego funkcjonowania opowiadają polscy fizycy, którzy tam pracują.
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy temu ośrodkowi. Wynalazkiem CERN jest Internet. Jednak centrum naukowe pod Genewą to przede wszystkim niezwykle zaawansowane badania. - CERN bada, dlaczego istnieje nasz Wszechświat i dlaczego on jest taki, jaki jest - mówi prof. Ryszard Sosnowski z Narodowego Centru Badań Jądrowych, który był wiceprzewodniczącym Rady CERN. - Myśmy też chcieli się dowiedzieć i dlatego jesteśmy w CERNie - dodaje.
Wybór lokalizacji na granicy francusko-szwajcarskiej był nieprzypadkowy. CERN powstał 1954 roku jako reakcja na sytuację powojenną. Nauka miała jednoczyć narody, które po wojnie wciąż były rozdarte i zaproponować pokojowe zastosowanie energii jądrowej.
W CERN obowiązują dwa języki - francuski i angielski. Polska oficjalnie należy do niego od 1991 roku. Z ośrodkiem współpracuje wielu polskich fizyków, ale od kilku dni jesteśmy w CERN wyjątkowo dobrze reprezentowania: przewodniczącą Rady CERN została Polska, prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Badań Jądrowych PAN w Krakowie. Jest ona pierwszym badaczem z Europy Środkowo-Wschodniej, a zarazem pierwszą kobietą na tym stanowisku. To rodzaj CERNowego „marszałka sejmu”. Prof. Zalewska była gościem Trójki. - Za funkcjonowanie CERN odpowiedzialna jest Dyrekcja, ale wszystkie jej ważne decyzje są zatwierdzane przez Radę CERN - wyjaśnia. Rada składa się z delegacji wszystkich krajów członkowskich.
Pełna nazwa CERN, czyli „Europejska Organizacja Badań Jądrowych” mówi o badaniach w dziedzinie fizyki jądrowej, ale teraz spektrum badań jest już dużo szersze. CERN zajmuje się także fizyką cząstek czy antymaterią, są to wręcz jego prjekty flagowe. - Naukowcy badają antyatomy helu i wodoru, żeby zobaczyć, czy zachowują się tak jak zwykłe - wyjaśnia prof. Zalewska. Materia w CERN jest przyspieszana i spowalniania. O ile w akceleratorach takich jak LHC przyspieszamy cząstki, tak w przypadku badań nad antymaterią mówimy o „spowalnianiu”.
CERN to bardzo dobrze zorganizowana struktura. - W samym esperymencie ATLAS bierze udział ok. 3000 fizyków - mówi prof. Barbara Wosiek z IBJ PAN w Krakowie. Wielu fizyków współpracuje z CERN zdalnie, wykonując pracę we własnych krajach. To dzięki nim udaje się przepracować olbrzymie ilości poza ośrodkiem
Podczas audycji udało się połączyć z drem Andrzejem Siemko, który znajduje się w CERN. Przypomniał, że ośrodek nie tylko prowadzi zaawansowane projekty badawcze, ale także popularyzuje naukę.
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy temu ośrodkowi. Wynalazkiem CERN jest Internet. Jednak centrum naukowe pod Genewą to przede wszystkim niezwykle zaawansowane badania naukowe. - CERN bada, dlaczego istnieje nasz Wszechświat i dlaczego on jest taki, jaki jest - mówi prof. Ryszard Sosnowski z Narodowego Centru Badań Jądrowych, który był kiedyś wiceprzewodniczącym Rady CERN. - Myśmy też chcieli się dowiedzieć i dlatego jesteśmy w CERNie - dodaje.
Wybór lokalizacji na granicy francusko-szwajcarskiej był nieprzypadkowy. CERN powstał 1954 roku jako reakcja na powojenną sytuację Europy. Nauka miała jednoczyć skonfliktowane narody, a badacze - zaproponować pokojowe zastosowanie energii jądrowej.
W CERN obowiązują dwa języki - francuski i angielski. Polska oficjalnie należy do niego od 1991 roku. Z ośrodkiem współpracuje wielu polskich fizyków, ale od kilku dni jesteśmy w CERN wyjątkowo dobrze reprezentowania: przewodniczącą Rady CERN została Polska, prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Badań Jądrowych PAN w Krakowie. Jest ona pierwszym badaczem z Europy Środkowo-Wschodniej, a zarazem pierwszą kobietą na tym stanowisku. To rodzaj CERNowego „marszałka sejmu”.
Prof. Zalewska była gościem Trójki. - Za funkcjonowanie CERN odpowiedzialna jest Dyrekcja, ale wszystkie jej ważne decyzje są zatwierdzane przez Radę CERN - wyjaśnia. Rada składa się z delegacji wszystkich krajów członkowskich.
Pełna nazwa CERN, czyli „Europejska Organizacja Badań Jądrowych”, mówi o badaniach w dziedzinie fizyki jądrowej, ale teraz spektrum badań jest już dużo szersze. CERN zajmuje się także fizyką cząstek czy antymaterią; są to wręcz jego projekty flagowe. - Naukowcy badają antyatomy helu i wodoru, żeby zobaczyć, czy zachowują się tak jak zwykłe - wyjaśnia prof. Zalewska. Materia w CERN jest przyspieszana i spowalniania. - O ile w akceleratorach takich jak LHC przyspieszamy cząstki, tak w przypadku badań nad antymaterią mówimy o ich „spowalnianiu” - wyjaśnia szefowa Rady CERN.
CERN to bardzo dobrze zorganizowana struktura. - W samym esperymencie ATLAS bierze udział ok. 3000 fizyków - mówi prof. Barbara Wosiek z IBJ PAN w Krakowie. Wielu fizyków współpracuje z CERN zdalnie, wykonując pracę we własnych krajach. To dzięki nim udaje się przepracować olbrzymie ilości poza ośrodkiem.
Podczas audycji udało się połączyć z drem Andrzejem Siemko, który pracuje w podgenewskim centrum CERN. Przypomniał, że ośrodek nie tylko prowadzi zaawansowane projekty badawcze, ale także popularyzuje naukę.
Więcej szczegółów w audycji "Europejski Klub Trójki".
(ew)