Nauka

Zjawiskowa galaktyka w obiektywie Hubble’a

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:00
NASA zaprezentowała na swoich stronach najnowsze dzieło Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Tym razem sfotofgrafował galaktykę soczewkowatą.
NGC 5010
NGC 5010Foto: NASA/Hubble.
Kolorowa galaktyka soczewkowata w obiktywie Hubble’a
NASA zaprezentowała na swoich stronach najnowsze dzieło Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Tym razem sfotofgrafował galaktykę soczewkowatą. 
Na fotorgrafii wygląda jak wybuch w wersji hollywoodzkiej.
Galaktyka soczewkowata wykazuje cechy zarówno galaktyki spiralnej (takiej jak nasza Droga Mleczna), jak i galaktyki eliptycznej. Obiektem stała się NGC 5010, która znajduje się w przejściowej fazie swojej ewolucji. Była galaktyką spiralną i staje się galaktyką eliptyczną. 
 
NGC 5010 znajduje się w odległości około 140 mln lat świetlnych od nas. Z Ziemi widoczna jest w konstelacji Panny. 
Większość jej gwiazd jest czerwona i stara, bardzo w niej niewiele jest natomiast młodych, niebieskich gwiazd, które spotykamy w młodszych galaktykach. Gazowe i yłowe paliwo, z którego powstają nowe gwiazdy, musi już tam byc na wyczerpaniu.

Na fotografii wygląda jak wybuch w wersji hollywoodzkiej.

Galaktyka soczewkowata wykazuje cechy zarówno galaktyki spiralnej (takiej jak nasza Droga Mleczna), jak i galaktyki eliptycznej. Obiektem zdjęcia stała się NGC 5010, która znajduje się w przejściowej fazie swojej ewolucji. Była galaktyką spiralną i powoli zmienia się w galaktykę eliptyczną. NGC 5010 znajduje się w odległości około 140 mln lat świetlnych od nas. Z Ziemi widoczna jest w konstelacji Panny. 

Większość jej gwiazd jest czerwona i stara, bardzo w niej niewiele jest natomiast młodych, niebieskich gwiazd, które spotykamy w młodszych galaktykach. Gazowe i pyłowe paliwo, z którego powstają nowe gwiazdy, musi już tam być na wyczerpaniu.

(ew/PAP/NASA)

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA paliwa
Czytaj także

Hubble patrzy w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 14:30
A dokładniej - pokazuje co będzie za 10 000 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodne światy z naszej galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 09:45
Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ogłosili odkrycie nowej kategorii planet – wodnych światów otoczonych gęstą atmosferą. Wiemy coraz więcej o tych odległych "ziemiach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwazar, który działa jak soczewka

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:55
Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował kwazary działające jak soczewki grawitacyjne. Takie obiekty pomagają w łowach na odległe planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA fotografuje "kosmiczne klejnoty"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 17:30
Kosmiczny Teleskop Hubble’a uzyskał piękne zdjęcie gromady kulistej gwiazd o nazwie Messier 9 (M 9). Gromady tej nie widać gołym okiem, ale na nowo opublikowanej przez NASA fotografii znajduje się ponad 250 tysięcy gwiazd.
rozwiń zwiń