Nauka

Zabytki w Polsce już na twojej komórce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 01:02
Lokalizację obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy oraz najważniejsze informacje na temat danego zabytku oferuje nowa aplikacja na urządzenia mobilne "Zabytki w Polsce", przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Co ósmy włoski kierowca w czasie jazdy jedną ręką trzyma kierownicę, drugą komórkę
Co ósmy włoski kierowca w czasie jazdy jedną ręką trzyma kierownicę, drugą komórkęFoto: Glow Images/East News
Lokalizację obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy oraz najważniejsze informacje na temat danego zabytku oferuje nowa aplikacja na urządzenia mobilne "Zabytki w Polsce", przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Aplikacja dokładnie określa umiejscowienie obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy użytkownika oraz udostępnia najważniejsze informacje na temat danego zabytku opracowane przez ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Darmową aplikację w wersji na system operacyjny Android można pobrać bezpłatnie na stronie Google Play wpisując hasło "Zabytki w Polsce Narodowy Instytut Dziedzictwa".
 
Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce – pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach. Baza danych ulega jednak systematycznej rozbudowie. Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu – https:\/\/e-zabytek.nid.pl Docelowo ma dostarczać informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych. Już wkrótce aplikacja ma być także dostępna na system operacyjny iOS.
 
Jak podkreślają przedstawiciele NID, aplikacja jest odpowiedzią instytutu na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. "Zabytki w Polsce" powstały z myślą nie tylko o miłośnikach zabytków, lecz o wszystkich, którzy nie chcą brać ze sobą ciężkich przewodników na wyjazd, a mają w planach zwiedzanie. Aplikacja oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowuje również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat danego zabytku czy miejsca, mają do dyspozycji współczesne oraz archiwalne zdjęcia, a także szczegółowe opisy przygotowane przez ekspertów, na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.
 
"Aplikacja ta jest doskonałym połączeniem nowoczesności i tradycyjnego zwiedzania. Dzięki współczesnym technologiom mamy możliwość zaprezentowania szeregu informacji na temat dziedzictwa kulturowego w Polsce. Udostępniając nieodpłatnie aplikację pragniemy zachęcić wszystkich nie tylko do wirtualnego poznawania zabytków naszego kraju, ale przed wszystkim do aktywnego ich zwiedzania" - zaznaczyła dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Paulina Florjanowicz.

Aplikacja dokładnie określa umiejscowienie obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy użytkownika oraz udostępnia najważniejsze informacje na temat danego zabytku opracowane przez ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Darmową aplikację w wersji na system operacyjny Android można pobrać bezpłatnie na stronie Google Play.

Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce – pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach. Baza danych ulega jednak systematycznej rozbudowie.

Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu – https:\/\/e-zabytek.nid.pl Docelowo ma dostarczać informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych. Już wkrótce aplikacja ma być także dostępna na system operacyjny iOS. 

Aplikacja oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowuje również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Głodni wiedzy znajdą tam współczesne oraz archiwalne zdjęcia, a także szczegółowe opisy przygotowane przez ekspertów, na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: POLSKA android play google
Czytaj także

Powstał Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:00
Od 1 stycznia 2011 roku Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków stał się Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To polska odpowiedź na tak zasłużone instytucje, jak angielska Eglish Heritage.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarte Zabytki. Ty też możesz uzupełnić bazę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 15:18
Na razie jest w niej ponad 60 tys. opisów przekazanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jej premiera już we wtorek.
rozwiń zwiń