Nauka

Ziemska biologia na Marsie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 02:02
Potrafimy "zainfekować" Czerwoną Planetę życiem. Z najnowszych badań wynika, że zwykłe ziemskie bakterie, które występują na roślinach czy na naszej skórze, są w stanie przetrwać w marsjańskich warunkach.
Ziemska biologia na Marsie?
Foto: sxc.hu/cc.
Jak zarazić  Marsa ziemską biologią? Bardzo łatwo! 
Tak wynika z najnowszych badań. Zwykłe ziemskie bakterie, które występują na roślinach czy naszej skórze, są w stanie przetrwać w marsjańskich warunkach. 
Sprawdzili to astrobiolodzy pracujący pod kierunkiem Andrew Schuergera z University of Florida. Badali 22 typy bakterii, które wcześniej pobrano z pojazdów wyruszających w kosmos. Chcieli sprawdzić, czy któryś z nich jest w stanie przeżyć taka przejażdżkę.
Ekipa badawcza stworzyła hodowle poszczególnych szczepów, a następnie poddawała je ciśnieniu, promieniowaniu, temperaturze niskiej i wysokiej, pozbawiała tlenu itd. 
I okazało się, że jeden typ przetrwał. To bakterie Serratia liquefaciens, które występują w różnych ziemskich środowiskach. Paradoksalnie, testu nie przetrwały dwa rodzaje ekstremofilne.
W jeszcze innym badaniu Schuerger i jego koledzy poddali podobnym testom bakterie pobrane na Syberii w warunkach wiecznej zmarzliny. Takie bakterie raczej nie znajdą się na rakiecie NASA, ale naukowcy chcieli przekonać się, czy syberyjskie warunki przygotowały mikroorganizmy do przetrwania na Marsie. Aż sześć gatunków bakterii z Syberii przetrwało teksty i kontynuowało swój rozwój.
Badacze znęcali się nad bakteriami, aby sprawdzić, czy możliwe jest przypadkowe przeniesienie życia z Ziemi na Marsa. Jak zastrzegają, długi kontakt z promieniowaniem kosmicznym prawdodpodobnie zabiłby każdą odmianę bakterii. Ale wytrzymałość bakterii, zwłaszcza S. liquefaciens, zaskoczyła wszystkich.
Wyniki badań ukazały się na łamach Astrobiology oraz Proceedings of the National Academy of Sciences.

Sprawdzili to astrobiolodzy pracujący pod kierunkiem Andrew Schuergera z University of Florida. Badali 22 typy bakterii, które wcześniej pobrano z pojazdów wyruszających w kosmos. Chcieli sprawdzić, czy któryś z nich jest w stanie przeżyć taka przejażdżkę.

Ekipa badawcza stworzyła hodowle poszczególnych szczepów, a następnie poddawała je ciśnieniu, promieniowaniu, temperaturze niskiej i wysokiej, pozbawiała tlenu itd. Okazało się, że jeden typ przetrwał. To bakterie Serratia liquefaciens, które występują w różnych ziemskich środowiskach. Paradoksalnie testu nie przetrwały dwa badane gatunki ekstremofilne.

W jeszcze innym eksperymencie Schuerger i jego koledzy poddali podobnym testom bakterie pobrane na Syberii w warunkach wiecznej zmarzliny. Takie organizmy raczej nie znajdą się na rakiecie NASA, ale naukowcy chcieli przekonać się, czy syberyjskie warunki przygotowały mikroorganizmy do przetrwania na Marsie. Aż 6 gatunków bakterii przeszło teksty i kontynuowało swój rozwój.

Badacze znęcali się nad bakteriami, aby sprawdzić, czy możliwe jest przypadkowe przeniesienie życia z Ziemi na Marsa. Jak zastrzegają, długi kontakt z promieniowaniem kosmicznym prawdodpodobnie zabiłby każdą odmianę bakterii. Ale wytrzymałość tych organizmów, zwłaszcza Serratia liquefaciens, zaskoczyła wszystkich.

Wyniki badań ukazały się na łamach "Astrobiology" oraz "Proceedings of the National Academy of Sciences".

(ew/Popsci)

Zobacz więcej na temat: kosmos NASA
Czytaj także

Sonda Viking w 1976 mogła odkryć życie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:00
NASA wciąż wysyła nowe urządzenia na Czerwoną Planetę, tymczasem dowody na istnienie życia na Marsie mogą ukrywać się już w danych z lat 70. - wynika z nowych analiz biologicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie na arsenie? Nowe badania dementują

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 20:25
W grudniu 2010 NASA ogłosiła odkrycie nowej, toksycznej formy życia. Zamiast na fosforze, podstawowej cegiełce DNA, miały one polegać na arsenie. Odkrycie było sensacją. Okazuje się jednak, że przedwczesną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ożywili gen sprzed setek milionów lat!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 12:10
Do wskrzeszania dinozaurów jeszcze daleko. Na razie zajmujemy się bakteriami i roślinami. Naukowcy wykorzystali właśnie geny bakterii sprzed 500 mln lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te bakterie żyją przy -13 stopniach!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 00:01
Odkrycie takich mikroorganizmów sprawia, że musimy na nowo przemyśleć kwestię istnienia życia na innych ciałach Układu Słonecznego, w tym na lodowych księżycach gazowych gigantów.
rozwiń zwiń