Nauka

Merkury, Jowisz i Saturn atrakcjami lutowego nieba

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 11:10
Luty to dobry czas dla miłośników astronomii na obserwacje planet: Merkurego, Jowisza i Saturna. Poza tym wciąż dobrze widać przez lornetkę planetę karłowatą Ceres i planetoidę Westę.
Merkury
MerkuryFoto: sxc.hu

W lutym zaczynamy już wyraźnie odczuwać wydłużenie się dnia, którego w tym miesiącu przybywa prawie dwie godziny. W Warszawie 1 lutego Słońce wzejdzie o godz. 7.16, a zajdzie o godz. 16.24. Natomiast 28 lutego wschód Słońca wypada o godz. 6.24, a zachód o godz. 17.14. W lutym nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Ryb.

Luty to dobry czas na wieczorne obserwacje Merkurego. Najbliższą Słońcu planetę można zacząć wypatrywać już od około 10 lutego, lecz najlepsze warunki do obserwacji wystąpią około 18 lutego. Wtedy, niespełna godzinę po zachodzie Słońca, Merkury świeci kilka stopni nad zachodnim horyzontem.

Choć sezon na obserwacje Jowisza powoli się kończy, największą planetę Układu Słonecznego wciąż można oglądać podczas pierwszej połowy nocy w konstelacji Byka. Dla odmiany w drugiej połowie nocy można dojrzeć Saturna, świecącego na granicy konstelacji Panny i Wagi.

W lutym wciąż można podziwiać planetę karłowatą (1) Ceres. Widać ją - przez lornetkę - w gwiazdozbiorze Byka. Z jasnych planetoid wciąż można liczyć na (4) Westę. Podobnie jak Ceres świeci ona w konstelacji Byka. W lutym jej blask maleje, ale można ją dostrzec przez niewielkie lornetki.

W drugim miesiącu roku nie ma żadnego dużego roju meteorów. W połowie lutego pojawiają się tylko pierwsze meteory ze słabego roju Delta Leonidów. Swoje maksimum osiągają 25 lutego, a aktywność kończą 10 marca.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

mr

Zobacz więcej na temat: astronomia słońce Warszawa
Czytaj także

Najpotężniejsza kosmiczna eksplozja dotknęła nas w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:30
A dokładnie w VIII wieku. Był to potężny rozbłysk gamma. Naukowcy znaleźli na to dowody w 2012 roku, ale, jak dotąd, nie byli pewni, co spowodowało tak potężną eksplozję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komety w 2013 roku: jedna zawiedzie, druga - nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 15:30
Kilka miesięcy temu zapowiadano, że C/2011 L4 będzie najjaśniejsza od dziesiątek lat. Teraz astronomowie chłodzą nastroje. Może być nawet sto razy słabsza niż sugerowały prognozy - informuje czasopismo "Sky and Telescope". Ale pod koniec roku może zachwycić nas inna kometa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA przyłącza się do europejskiej misji. Zbadają ciemna materię

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 14:45
To już oficjalne: NASA przystępuje do planowanej przez ESA misji Euclid (Euklides). Teleskop poleci w kosmos w 2020 roku i zbada naturę ciemnej materii.
rozwiń zwiń