Nauka

Księżyc zasłoni Spikę

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 13:19
Już w piątek Srebrny Glob zakryje najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Panny.
Księżyc zasłoni Spikę
Foto: Glow Images/East News
W najbliższy piątek Księżyc zakryje najjaśniejszą gwiazdę z konstelacji Panny, czyli Spikę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Zakrycia jasnych gwiazd i planet przez Księżyc nie są częstym zjawiskiem. Zdarzają się średnio raz lub dwa razy do roku. Przykładowo, w zeszłym roku Księżyc zakrył Jowisza. Teraz nadarza się okazja do obserwacji zakrycia Spiki - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Panny.
 
Niestety samo zakrycie nie będzie widoczne z terenu naszego kraju. Najwięcej szczęścia będą mieli obserwatorzy w Ameryce Środkowej i centralnej części Ameryki Południowej.
 
W Polsce możemy liczyć tylko na bliską koniunkcję. Dla obserwatorów w naszym kraju najbliżej siebie oba ciała znajdą się w odległości tylko 6 minut kątowych (dla porównania tarcza Księżyca ma 30 minut). Wydarzy się to o godzinie 8:12 naszego czasu. I to jest niedobra część wiadomości, bo o tej porze w Polsce panuje już dzień.
 
Na obserwacje najlepiej więc wyjść około godziny 5-5:30 rano. Srebrny Glob i Spica będą wtedy świecić 15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w odległości kątowej około 1 stopnia od siebie.

Zakrycia jasnych gwiazd i planet przez Księżyc nie są częstym zjawiskiem. Zdarzają się średnio raz lub dwa razy do roku, informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

Teraz nadarza się okazja do obserwacji zakrycia Spiki - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Panny. Niestety samo zakrycie nie będzie widoczne z terenu naszego kraju. Najlepiej będzie je widać w Ameryce Środkowej i centralnej części Ameryki Południowej. W Polsce możemy liczyć tylko na bliską koniunkcję.

Z punktu widzenia obserwatora z Polski najbliżej siebie oba ciała znajdą się w odległości tylko 6 minut kątowych (dla porównania tarcza Księżyca ma 30 minut). Wydarzy się to jednak o godzinie 8:12 naszego czasu. O tej porze w Polsce panuje już dzień, dlatego na obserwacje najlepiej więc wyjść około godziny 5-5:30 rano. Srebrny Glob i Spica będą wtedy świecić 15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w odległości kątowej około 1 stopnia od siebie.

(ew/Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: księżyc astronomia NAUKA
Czytaj także

Superjasna kometa także na polskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 14:30
Kometa 2012 S1 (ISON), która może przyćmić księżyc, zapewne będzie widoczna także u nas. Zobacz, kiedy i gdzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kometa PanSTARRS (C/2011 L4) jest już widoczna gołym okiem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 17:00
Na razie na półkuli południowej, ale wkrótce zobaczymy ją i my.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planetarium na liście zabytków architektury

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 00:01
Planetarium Śląskie w Chorzowie - największe i najstarsze w Polsce – zostało wpisane do rejestru zabytków.
rozwiń zwiń