Nauka

W niedzielę potrójne spotkanie na niebie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 12:30
W niedzielny wieczór Księżyc spotka się z Jowiszem i najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem.
W niedzielny wieczór Księżyc spotka się z Jowiszem i najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
"Wieczór 17 marca będzie okazją do zobaczenia potrójnej koniunkcji. Jasny Jowisz świeci teraz w konstelacji Byka i zbliżył się na odległość około 5 stopni do najjaśniejszej gwiazdy z tego gwiazdozbioru - Aldebarana. W poniedziałkowy wieczór do tej pary dołączy jeszcze Księżyc znajdujący się tuż po pierwszej kwadrze" - opisał astronom.
 
Dodał, że 18 marca o godz. 2.48 naszego czasu minimalna odległość dzieląca Srebrny Glob od Jowisza wyniesie około 1.5 stopnia (w więc trzy średnice tarczy Księżyca).
 
"Do maksymalnego zbliżenia Księżyca i Aldebarana dojdzie o godz. 3. 17 i wtedy dystans dzielący naszego naturalnego satelitę oraz Aldebarana będzie wynosił 3 stopnie i 32 minuty łuku" - powiedział naukowiec.
 
Około godziny 2-3 w nocy, w Polsce, wszystkie trzy omawiane ciała znajdują się już pod horyzontem i dlatego - radził dr Olech - na obserwacje należy wyjść kilka godzin wcześniej.
 
"Najlepszym czasem do podziwiania zjawiska wydają się okolice godziny 20-21 naszego czasu. Cała trójka ciał będzie wtedy świecić około 25-35 stopni nad zachodnim horyzontem. Użycie typowej lornetki o niewielkim powiększeniu (7-10 x) pozwoli umieścić wszystkie trzy obiekty w jednym polu widzenia naszego instrumentu" - zauważył.

 - Wieczór 17 marca będzie okazją do zobaczenia potrójnej koniunkcji. Jasny Jowisz świeci teraz w konstelacji Byka i zbliżył się na odległość około 5 stopni do najjaśniejszej gwiazdy z tego gwiazdozbioru, Aldebarana. W poniedziałkowy wieczór do tej pary dołączy jeszcze Księżyc znajdujący się tuż po pierwszej kwadrze - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

18 marca o godz. 2.48 naszego czasu minimalna odległość dzieląca Srebrny Glob od Jowisza wyniesie około 1.5 stopnia (w więc trzy średnice tarczy Księżyca). - Do maksymalnego zbliżenia Księżyca i Aldebarana dojdzie o godz. 3. 17 i wtedy dystans dzielący naszego naturalnego satelitę oraz Aldebarana będzie wynosił 3 stopnie i 32 minuty łuku - mówi naukowiec. 

Około godziny 2-3 w nocy, w Polsce, wszystkie trzy omawiane ciała znajdują się już pod horyzontem i dlatego - radził dr Olech - na obserwacje należy wyjść kilka godzin wcześniej. - Najlepszym czasem do podziwiania zjawiska wydają się okolice godziny 20-21 naszego czasu. Cała trójka ciał będzie wtedy świecić około 25-35 stopni nad zachodnim horyzontem. Użycie typowej lornetki o niewielkim powiększeniu (7-10 x) pozwoli umieścić wszystkie trzy obiekty w jednym polu widzenia naszego instrumentu - mówi.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Prywatne kopalnie na Księżycu? Google wspiera projekt

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 11:54
Naukowcy i biznesmeni coraz bardziej interesują się wydobywaniem minerałów… na Księżycu. O specjalną nagrodę, w wysokości 20 milionów dolarów, konkuruje 25 firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zadrzyj głowę i wypatruj na niebie komety

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 20:32
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, przechodzi na nasze niebo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teleskop Alma pomoże nam lepiej zrozumieć wszechświat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 06:40
Międzynarodowi eksperci oficjalnie uruchomili zbudowany w Chile najpotężniejszy radioteleskop w historii nauki.
rozwiń zwiń