Nauka

Szczepionka na uzależnienie od heroiny skuteczna!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 15:50
Preparat zadziałał u gryzoni. Teraz będzie badany na ludziach. Czy to przełom w terapii uzależnień?
Szczepionka na uzależnienie od heroiny skuteczna
Foto: fot. policja.pl
Szczepionka na uzależnienie od heroiny skuteczna u gryzoni
Preparat będzie teraz badany na ludziach. Czy to przełom w terapii uzależnień? 
Jak wynika z badań publikowanych na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences, szczepionka pomogła gryzoniom, które były uzależnione od heroiny. Wcześniejsze analizy z 2011 roku wykazały, że skutecznie zapobiegała uzależnieniom gryzoni, a jednocześnie nie zmniejszała przeciwbólowych właściowości narkotyków. Teraz okazało się zatem, że nie tylko zapobiega uzależnieniom, ale i pomaga już uzależnionym.
W trakcie badań uzależniono szczury od heroiny. Gryzonie mogły sobie ją podawać same - i robiły to, w coraz większych ilościach. Następnie badacze zabrali zwierzętom heroinę na 30 dni, a niektórym dodatkowo zaaplikowali szczepionkę. Po 30 dniach szczury znów mogły sobie podawać heroinę. Te, które nie dostały zastrzyku, wróciły do nałogu. Te zaszczepione - nie. 
Autorzy analiz, badacze ze Scripps Research Institute w Kalifornii ogłosili właśnie, że preparat jest gotowy do testów na ludziach. 
Szczepionka w kontakcie z heroiną tworzy w układzie przeciwciała, które blokują narkotykowi i produktom jego metabolizy drogę do mózgu. Mówiąc krótko - uniemożliwiają „odlot”. - Są jak gąbka, która wychwytuje odpowiednie molekuły - mówi George Koob, jeden z autorów badań.

Jak wynika z badań publikowanych na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", szczepionka pomogła gryzoniom, które były uzależnione od heroiny. Wcześniejsze analizy z 2011 roku wykazały, że skutecznie zapobiegała uzależnieniom gryzoni, jednocześnie nie zmniejszając przeciwbólowych właściowości narkotyków.

W trakcie nowych badań uzależniono szczury od heroiny. Gryzonie mogły sobie ją podawać same. I robiły to, w coraz większych ilościach. Następnie badacze zabrali zwierzętom heroinę na 30 dni, a niektórym dodatkowo zaaplikowali szczepionkę. Po upływie tego czasu szczury znów mogły sobie podawać heroinę. Te, które nie dostały zastrzyku, wróciły do nałogu. Te zaszczepione - nie. 

Autorzy analiz, badacze ze Scripps Research Institute w Kalifornii, ogłosili właśnie, że preparat jest gotowy do testów na ludziach. 

Szczepionka w kontakcie z heroiną tworzy w układzie przeciwciała, które blokują narkotykowi i produktom jego metabolizmu drogę do mózgu. Mówiąc krótko: uniemożliwiają "odlot”. - Są jak gąbka, która wychwytuje odpowiednie molekuły - mówi George Koob, jeden z autorów badań. Zespół z Kalifornii poszukuje sponsora, by przejść na etap testów klinicznych.

(ewPopSci)

Czytaj także

Stworzył szczepionkę przeciw polio, marzył o innej - przeciw głupocie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:38
- Prof. Hilary Koprowski był jednym z ostatnich wielkich naukowców, należący do zaszczytnego grona "klubu pasteurowskiego", jak nazywano wielkich wakcynologów, którzy zajmowali się opracowaniem nowej generacji szczepionek - mówi o Koprowskim prof. Marek Niemiałtowski (SGGW).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowatorska terapia zniszczonych serc wkracza w fazę kliniczną

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 13:55
Ponad 200 osób z chorobami serca weźmie udział w terapii genetycznej, które mogą zmienić kardiologię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełom w leczeniu padaczki? Przeszczep MGE!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 07:28
Przeszczep komórek mózgowych może pomóc w leczeniu padaczki. Przełomowe badania w tej dziedzinie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
rozwiń zwiń