Nauka

Spotkanie Merkurego, Wenus i Jowisza na wieczornym niebie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 08:56
Podczas najbliższych wieczorów będzie można dojrzeć na niebie bliskie spotkanie trzech jasnych planet: Merkurego, Wenus i Jowisza.
Wenus
WenusFoto: sxc.hu

- Najlepsze warunki do podziwiania spotkania na sferze niebieskiej Merkurego, Wenus i Jowisza wystąpią w niedzielę. Tego wieczora wszystkie trzy jasne planety ustawią się w trójkąt, którego boki będą wynosić tylko 2-3 stopnie – zapowiada dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
– Na obserwacje można wyjść pół godziny po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21.10 naszego czasu. Na tle łuny naszej dziennej gwiazdy, około 5-6 stopni nad północno-zachodnim horyzontem, powinniśmy bez problemów dojrzeć jasną Wenus. Jest ona zdecydowanie najjaśniejsza z całej trójki ciał biorących udział w spotkaniu. Blask Jowisza jest ponad sześć razy słabszy. Najtrudniej będzie dojrzeć Merkurego, którego blask jest 2,5 razy słabszy od Jowisza – tłumaczy naukowiec.
Dr Olech radzi, by do obserwacji użyć lornetki lub lunety. Według niego dwunasto-/dwudziestokrotne powiększenie i pole widzenia na poziomie 3-4 stopni pozwoli jednocześnie dojrzeć wszystkie trzy ciała, a także podziwiać ich tarcze oraz fazy.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

PAP/mk

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Dlaczego Pluton nie jest już planetą?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 12:40
Definicja planety nie jest oczywista. Kiedyś znanych planet było dziewięć, ale, kiedy okazało się, że w Układzie Słonecznym krążą ciała większe od Plutona, astronomowie musieli zastanowić się nad definicją tego słowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W rzeczywistym świecie nieskończoności nie ma

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 17:19
Bardzo często mówi się, że przyroda nie znosi próżni. Wydaje się jednak, że nie znosi nieskończoności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weekend na niebie. Częściowe zaćmienie Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:25
Rankiem 25 maja dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca. W Polsce zjawisko będzie niestety niewidoczne.
rozwiń zwiń