Nauka

Możesz chodzić na szympansich stopach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 00:01
Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy tak giętkie jak szympansy, stworzone do chodzenia po drzewach, wynika z badań.

Podręczniki donoszą, że stopy człowieka są sztywne, aby łatwiej chodziło się na nich po twardym gruncie. Inne naczelne, w tym szympansy, mają z kolei chwytne stopy, aby zręczniej skakać po gałęziach. Podręczniki się mylą, mówią Jeremy DeSilva i Simone Gill z Boston University.

Uczeni zbadali 400 dorosłych. Poprosili ich, aby chodzili boso po Muzeum Nauki w Bostonie, a oni w tym czasie filmowali ich stopy. U 8 proc. badanych wykryli giętkość śródstopia, zbliżoną do spotykanej u małp. Swoje ustalenia opublikowali w American Journal of Physical Anthropology. 

Ale to nie koniec, ponieważ podobne badania były prowadzone także przez innych. W kolejnym artykule Robin Huw Crompton z University of Liverpool twierdzi, że małpia stopa u ludzi może być zjawiskiem dużo częstszym. 

Jak wygląda? Taka stopa potrafi się zgiąć w dowolnym miejscu, w tym na śródstopiu. Większość ludzi ma tam sztywne połączenia, przez co kształt kończyny nie może się zmienić. U niektórych jednak łączenia te są ruchome. Doskonale widać to na zbliżeniach fotograficznych, ale właściciele stóp niczego nie podejrzewają. 

Crompton sądzi, że giętkie stopy mogły znajdować się u niektórych przedstawicieli naszego gatunku od samego początku jego istnienia jako pamiątka po małpich przodkach. Właściciele takich stóp mogą czasami skorzystać z ich właściwości. Badania Cromptona wykazały, że małpie stopy pomagają na przykład podczas szybkiej zmiany prędkości poruszania się.

DeSilva uważa inaczej. Jego zdaniem, takie stopy mogą sprawić, że ich właściciele chodzą mniej efektywnie. Sądzi też, że małpia stopa to nowa cecha, powrót do dawnych właściwości anatomicznych spowodowany przez noszone obecnie obuwie. 

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Merkury, Saturn, Neptun... W czerwcu warto spojrzeć w niebo

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 23:59
W czerwcu miłośnicy astronomii będą mieli dobre warunki do obserwacji Merkurego, Saturna i Neptuna oraz dwóch jasnych komet. W trzeciej dekadzie miesiąca będzie też szansa na podziwianie roju meteorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełom? Curiosity nadaje: na Marsie była woda

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 13:47
Naukowcy są już teraz niemal całkowicie pewni: na Marsie była kiedyś woda. Wykazały to najnowsze testy, jakie na czerwonej planecie przeprowadził łazik Curiosity.
rozwiń zwiń