Nauka

Rozpoczyna aktywność "polski" rój meteorów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 00:30
A dokładniej - rój Chi Kasjopeidów Licowych, odkryty w zeszłym roku przez Polaków.

Jak informuje Pracownia Komet i Meteorów (PKiM), jest to najsilniejszy rój meteorów na niebie w okresie od 13 do 16 lipca. Około 17 lipca aktywność nowego roju zanika, a ok. 20 lipca aktywność z tego obszaru nieba jest już całkowicie zdominowana przez jasne Perseidy.

Gwiazdozbiór Kasjopei, z którego wybiegają meteory z nowego roju, najwyżej nad horyzontem jest w drugiej połowie nocy i wtedy właśnie najlepiej obserwować Chi Kasjopeidy Lipcowe.

Odkrycie roju miało kilka etapów. Po raz pierwszy zarejestrowały je w 2005 roku kamery Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego UW w Ostrowiku, gdzie odbywał się wtedy letni obóz astronomiczny Pracowni Komet i Meteorów. Ponieważ jednak własności meteorów bardzo przypominały własności Perseidów, badacze nie wiedzieli, że zobaczyli coć nowego.

W 2011 roku odkryciu pomogli Japończycy, którzy opublikowali ogromną bazę danych dla 67 tys. meteorów zarejestrowanych w ramach ich własnej sieci bolidowej. Okazało się, że meteory podobne do tych, które Polacy zaobserwowali w 2005 roku, widać każdego roku. Ich aktywność nie jest duża, ale rój niewątpliwie istnieje.

Parametry roju są dość podobne do Perseidów, ale jednocześnie na tyle różne, że można mówić o osobnym roju. Rój jest już wpisany na oficjalną listę Międzynarodowej Unii Astronomicznej, na razie na liście roboczej. Nadal trzeba bowiem określić ciało macierzyste, czyli obiekt, z którego pochodzą meteory - na razie jednak żadna znana asteroida czy inna kosmiczna skała nie pasuje.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

W lipcu na niebie mnóstwo spadających gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 21:10
W lipcu czeka nas duża obfitość rojów meteorów oraz dobre warunki do obserwacji Saturna, Urana i Neptuna.
rozwiń zwiń