Nauka

Ślepe myszy przejrzały dzięki komórkom macierzystym

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 15:00
Brytyjscy naukowcy użyli komórek macierzystych pobranych z embrionów myszy, aby wyhodować na ich bazie fotoreceptory. Wszczepione do oczu ślepych myszy przywróciły im wzrok.
Ślepe myszy przejrzały dzięki komórkom macierzystym
Foto: Vojtech.dostal/wikipedia

Dokonał tego zespół naukowców z Moorfields Eye Hospital  i University College London.

Potrzebne było ok. 200 000 tego typu komórek, ktore wstrzyknięto do siatkówki gryzoni. Niektóre z komórek - na razie zaledwie 1000 z owych 200 000 - łatwo zintegrowały się z oczami nowego gospodarza i przywróciły mu zdolność widzenia.

Z badania wynika, że wyhodowane in vitro fotoreceptory mają zdolność integracji z organizmem. Testy kliniczne na ludziach są bardzo realne, przewidują badacze.

Oczywiście, istnieje wiele problemów. Problematyczne są same testy na ludzkich embrionalnych komórkach macierzystych, ale są i inne. Na przykład ten, że wyhodowanie specyficznych, wyspecjalizowanych fotoreceptorów z komórki macierzystej bynajmniej nie jest proste. Komórki te łatwo robią się zrakowaciałe. Także wydajność metody nie jest zbyt duża.

W zeszłym miesiącu władze Japonii wydały zgodę na zbliżone testy kliniczne, bazujące jednak na pluripotentnych komórkach macierzystych (IPS), pobranych z ciał samych pacjentów. IPS nie powodują kontrowersji etycznych. Ich tworzenie polega na cofaniu dorosłych komórek do stadium embrionalnego. Być może mogłyby zastąpić embrionalne komórki macierzysty także w terapii ślepoty.

Wyniki badań na myszach publikuje Nature Biotechnology.

(ew/BBC/Discovery)

Zobacz więcej na temat: komórki macierzyste medycyna
Czytaj także

W 2013 pierwsza terapia komórkami pluripotentnymi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:00
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku zostanie wypróbowana nowatorska terapia komórkami macierzystymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Embrionalne komórki macierzyste bez embrionu. Czy to przełom?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 00:01
Szesnaście lat po sklonowaniu owcy Dolly naukowcy posłużyli się tą samą techniką, aby stworzyć płodowe komórki macierzyste. Czy to technika wolna od kontrowersji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki macierzyste sprawią, że odrośnie ci palec

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 14:45
Każdy z nas ma super-zdolności, a dokładniej - komórki macierzyste na czubkach palców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońscy naukowcy wyhodowali malutkie wątroby. Mogą zastąpić chory organ?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:44
Naukowcom udało się uzyskać mikroskopijne wątroby z komórek macierzystych. Myszy z niewydolnością wątroby, którym je wszczepiono, żyły znacznie dłużej od chorych zwierząt.
rozwiń zwiń