Nauka

NASA obudzi stary teleskop. Będzie szukał asteroid

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 14:20
Mowa o orbitalnym WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), który od dwóch lat jest w stanie hibernacji.
NASA obudzi stary teleskop. Będzie szukał asteroid
Foto: Glow Images/East News

WISE poleciał w kosmos w grudniu 2009 roku. Jego zadaniem było poszukiwanie odległych komet, asteroid i galaktyk.

W październiku 2010 WISE zużył cały zapas chłodzącego go tlenu, a jego detektory pracujące w podczerwieni stały się bezużyteczne. Mimo to przez kolejne cztery miesiące działał jako NEOWISE i szukał nieznanych asteroid z naszego Układu Słonecznego. Z niezłymi skutkami: znalazł 150 obiektów, w tym 20 potencjalnie niebezpiecznych. Potem został uśpiony z braku środków w lutym 2011.

Teraz Agencja chce obudzić go ponownie w ramach projektu poszukiwania ciał zagrażających Ziemi „Near-Earth Object Observation Program”. Wszystko z powodu lutowej kosmicznej eksplozji nad Czelabińskiem, podczas której ucierpiało 1500 osób. Wkrótce potem dużo większy obiekt przemknął obok Ziemi bliżej niż ziemskie satelity.

To wszystko razem skłoniło NASA do zintensyfikowania poszukiwań. Jak dotąd znamy ok. 95 proc. asteroid o średnicy większej niż 1 km. - Jeśli obiekt tej wielkości uderzyłby w Ziemię, konsekwencje byłyby globalne - mówi Lindley Johnson z Near-Earth Object Observation Program. - Asteroida o średnicy 100 metrów miałaby z kolei konsekwencje w całym regionie i spowodowałaby wiele śmierci.

Obudzenie NEOWISE jest tanim sposobem na wzmożenie wysiłków. - Sądzimy, że nadal będzie działał i może zbierać dane - mówi Johnson.

(ew/Space.com/Yahoo)

Zobacz więcej na temat: asteroida NAUKA astronomia
Czytaj także

Apokalipsy nie było. Asteroida przeleciała obok Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 08:17
Zgodnie z zapowiedziami astronomów - kosmicznego zagrożenia nie było żadnego. Asteroida 1998 QE2 przeleciała w bezpiecznej odległości od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teleskop Herschel pożegnany na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 13:31
Przestał działać w kwietniu, ale ESA wykorzystywała go jeszcze do testów oprogramowania. Właśnie wysłano go do miejsca ostatecznego przeznaczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemio, ach to ty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 23:59
Oto kolejne zdjęcie Ziemi (to ta maleńka kropka pod pierścieniami). Cassini sfotografował naszą planetę z odległości 1,4 mld km.
rozwiń zwiń