Nauka

Spadają Perseidy. Warto oglądać!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 14:30
Noc z poniedziałku na wtorek to najlepszy moment na podziwianie spadających gwiazd, czyli roju meteorów zwanych Perseidami.
Perseidy
PerseidyFoto: ESO/S. Guisard/Wikimedia Commons

Jeśli wybierzemy wystarczająco ciemne miejsce, możemy zobaczyć nawet 60-90 spadających gwiazd w ciągu godziny. Spadające gwiazdy to w rzeczywistości maleńkie ziarenka kosmicznego gruzu, które wpadają w górne warstwy atmosfery i tam się spalają. Rój Perseidów swoje maksimum osiąga najczęściej w okolicach 12 sierpnia.

- W tym roku wypada ono w godzinach od 20.15 do 22.45. Warunki do obserwacji roju są bardzo dobre, bo nów Księżyca wypada 6 sierpnia, a pierwsza kwadra 14 sierpnia. Nasz naturalny satelita nie będzie więc mocno przeszkadzał w obserwacjach – zapewnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. - Cała noc z 12 na 13 sierpnia warta jest uwagi, a liczby godzinne na poziomie kilkudziesięciu zjawisk na godzinę w zasadzie gwarantowane - dodaje astronom.

Do obserwacji warto wybrać miejsce leżące z dala od świateł miejskich. Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest wybranie ciemnego miejsca, z którego dobrze widać nieboskłon i odpowiednie zaadaptowanie wzroku do ciemności. Nasz wzrok do ciemności przyzwyczaja się dopiero po kwadransie.

Jeśli jednak wolimy oglądać ze specjalistami, to na wypatrywanie spadających gwiazd w Warszawie zaprasza m.in. planetarium Niebo Kopernika. Wspólne obserwacje rozpoczną się w poniedziałek o godz. 21 przy Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy zapowiadają sporo niespodzianek.

(ew/PAP-Nauka w Polsce, polskieradio.pl)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

NASA publikuje mapę zagrażających nam asteroid

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 13:20
Tak wyglądają tory lotu asteroid i komet, które mogą okazać się niebezpieczne dla Ziemi. Ale tylko znanych nam asteroid. Ilu nie znamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamieszanie w Układzie Słonecznym: Słońce zmienia swoje bieguny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 00:02
Jak zapowiada NASA, lada moment czeka nas spore kosmiczne wydarzenie. Pole magnetyczne naszej gwiazdy zmienia swoje bieguny w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się wielki deszcz meteorów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 20:10
Co roku w sierpniu nad naszymi głowami trwa widowisko zgotowane przez rój Perseidów. W tym roku szczyt aktywności będzie miał miejsce w poniedziałek 12 sierpnia.
rozwiń zwiń