Nauka

Małe zwierzęta żyją w slow-motion

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 16:00
Dzięki temu są w stanie umknąć większym od siebie drapieżnikom.
Koliber w locie
Koliber w locieFoto: Dan Pancamo/Flickr/lic. cc.
Małe zwierzęta żyją w slow-motion
Dzięki temu są w stanie umknąć większym od siebie drapieżnikom.
Jak wynika z badań, małe zwierzęta, na przykład ptaki i owady, postrzegają czas jako płynący wolniej. Jak to możliwe? W ciągu sekundy są w stanie dostrzec dużo więcej rzeczy niż większe zwierzęta.
Jak wynika z badań w piśmie Animal Behaviour, o ile małe zwierzęta postrzegają wydarzenia w mniejszych jednostkach czasowych, większym wiele szczegółów po prostu umyka. - To może być kwestia życia i śmierci dla szybko poruszających się zwierząt - mówi główny autor badań Kevin Healy, z Trinity College Dublin.
Umiejętność postrzegania umykających nam szczegółów mają na przykład niektóre owady. Ich oczy pracują nawet cztery razy szybciej niż ludzkie, postrzegany przez nie świat jest zatem dużo bardziej bogaty w szczegóły.
Różnice jeśli chodzi o postrzeganie czasu zachodzą także wśród ludzi. Lekkoatleci, którzy szybciej się poruszają, także są w stanie szybciej przetwarzać informacje wizualne. Dotyczy to także młodych osób. Potem szybkość reakcji na świat maleje z wiekiem. Wszyscy mamy jednak swoje ograniczenia, które mogą okazać się nieprzekraczalna barierą.Jak wynika z badań, małe zwierzęta, na przykład ptaki i owady, postrzegają czas jako płynący wolniej. Jak to możliwe? W ciągu sekundy są w stanie dostrzec dużo więcej rzeczy niż większe zwierzęta.

Jak wynika z badań opublikowanych w piśmie "Animal Behaviour", o ile małe zwierzęta postrzegają wydarzenia w mniejszych jednostkach czasowych, większym wiele szczegółów po prostu umyka. - To może być kwestia życia i śmierci dla szybko poruszających się organizmów - mówi główny autor badań, Kevin Healy z Trinity College Dublin.

Umiejętność postrzegania umykających nam szczegółów mają na przykład niektóre owady. Ich oczy pracują nawet cztery razy szybciej niż ludzkie; ich świat jest zatem dużo bogatszy w szczegóły.

Różnice, jeśli chodzi o postrzeganie czasu, zachodzą także wśród ludzi. Lekkoatleci, którzy szybciej się poruszają, także są w stanie szybciej przetwarzać informacje wizualne. Dotyczy to również młodych osób. Potem szybkość reakcji na świat maleje. Wszyscy mamy jednak swoje ograniczenia, które mogą okazać się nieprzekraczalną barierą.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA