Nauka

Lek, który da szansę chorym na czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 22:30
Środek zwany „ipilimumab” to środek, który zdecydowanie wydłuża życie chorych z zaawansowanym rakiem skóry, wynika z najnowszych badań.
Czerniak złośliwy
Czerniak złośliwyFoto: WikipediaCC/visualsonline.cancer.gov

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie zakończyli wieloletnie badania kliniczne nad lekiem na czerniaka. Okazało się, że ipilimumab znakomicie sobie radzi. Ba, może być krokiem na drodze, która sprawi, że ten złośliwy nowotwór stanie się kiedyś stosunkowo łatwo wyleczalny.

Ipilimumab to przeciwciała, które aktywują system obronny ludzkiego organizmu do walki z czerniakiem złośliwym, skupiając się na receptorze CTLA-4. To on powinien rozpoznawać komórki rakowe i dawać sygnał do ich niszczenia, ale jego funkcje zostają wyłączone przez czerniaka. Ipilimumab przywraca jego funkcje.

Badania przeprowadzono na 4 846 pacjentach na przestrzeni 10 lat. Badano, ilu chorych, którym podawano ipilimumab przeżyło ten okres. Okazało się, że ci, którzy przetrwali trzy lata z rakiem, potem na ogół pozostawali „stabilni” przez kolejne siedem lat, nawet jeśli nie otrzymywali już wtedy leku.

To dwa lub trzy razy lepiej niż chorzy na czerniaka, którzy przyjmowali inne leki. Uczeni z Bostonu przewidują, że - biorąc pod uwagę tak dużą skuteczność leku - czerniak może w ciągu kolejnych dziesięciu lat stać się uleczalny.

(ew/MedicalXpress)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna