Nauka

Eksperymentalny lek pomaga chorym na raka płuc

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:44
Preparat wydaje się pomagać na raka, który rozwinął się u palaczy. Radykalnie poprawia perspektywy u tych pacjentów, których dotąd leczyło się bardzo trudno.
Eksperymentalny lek pomaga chorym na raka płuc
Foto: Glow Images/East News

Lek nazywa się na razie MPDL3280A. Preparat opracowała firma Roche.  Pomaga zwłaszcza chorym na raka niedrobnokomórkowego (NSCLC), opornego na chemioterapię.

Z 53 pacjentów z NSCLC tumours, którzy byli leczeni nowym lekiem, 23 proc. pozbyło się guza. Wśród badanych byli też palacze - i to w tej grupie wyniki są najbardziej obiecujące. Preparat zadziałał w 26 proc. przypadków (wśród niepalaczy tylko w 10 proc. przypadków).

MPDL3280A to wytworzone sztucznie przeciwciała, które atakują proteinę PD-L1, czyli system obronny raka, który wygasza zwykłe reakcje obronne organizmu. Blokada PD-L1 pozwala systemowi immunologicznemu podjąć działanie.

Dlaczego preparat działa lepiej u palaczy? Naukowcy przypuszczają, że to dlatego, iż u nich guzy mają więcej mutacji genetycznych, przez co system immunologiczny żwawiej podejmuje pracę. Po raz pierwszy w historii pojawił się lek, który lepiej pomaga palaczom niż innym osobom. Specjaliści są optymistami: otwiera się droga do nowych terapii.

(ew/Reuters)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA