Nauka

Polka powstrzyma głód narkotykowy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 23:55
Polska uczona bada związek, który potrafi zahamować "nawrót amfetaminowy". W przyszłości może wytworzyć z niego lek, który łagodzi głód narkotykowy u abstynentów i zmniejsza chęć sięgnięcia kolejny raz po narkotyk.
Polka powstrzyma głód narkotykowy
Foto: Glow Images/East News

Bardzo trudno jest poradzić sobie z głodem narkotykowym, a jest on koniecznym elementem odwyku. - Wytrzymanie w stanie abstynencji jest bardzo trudne, a czasem wręcz bolesne. Pracujemy właśnie nad substancją, która hamuje chęć sięgnięcia po raz kolejny po narkotyk – wyjaśnia Joanna Miszkiel z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W swojej pracy doktorskiej zajmuje się problem uzależnienia amfetaminowego.

Młoda uczona bada znaczenie jednego podtypu receptorów umieszczonych na neuronach – receptora 5-HT1B – w uzależnieniu od amfetaminy. Badania prowadzone już wcześniej na świecie pokazały, że receptory te potrafią zapobiegać nawrotom kokainowym. Naukowcy po prostu blokują te receptory za pomocą odpowiednich związków chemicznych. - My chcieliśmy sprawdzić, czy używanie substancji przeciw nawrotowych w stosunku do kokainy zadziała też w stosunku do amfetaminy. To ważne, bo zazwyczaj narkomani nie są uzależnieni tylko od jednej substancji psychostymulującej. Skuteczne leki, przeciwdziałające nawrotom narkotykowym, powinny działać na większą grupę substancji - wyjaśnia Joanna Miszkiel.

Okazało się, że blokada receptora 5-HT1B hamuje też nawrót amfetaminowy. Polka opracowała związek chemiczny, który działa tylko na jeden, wspomniany receptor.

W przyszłości taki związek odpowiednio przetworzony i przygotowany, w postaci tabletek czy zastrzyków, mógłby pomagać osobom, które chcą wyleczyć się z uzależnienia narkotykowego.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna