Nauka

Uwaga, spadają Taurydy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 22:00
W ciągu najbliższych nocy będą dobre warunki do obserwacji roju Taurydów. Warto spojrzeć w niebo!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Brocken Inaglory/Wikipedia/CC

- Rój utworzyła kometa 2P/Encke - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. - Dwie najsłynniejsze komety to niewątpliwie 1P/Halley oraz 2P/Encke. Kometa Halley'a to pierwsza znana kometa okresowa, natomiast 2P/Encke to kometa o najciaśniejszej orbicie, która dokonuje pełnego obiegu dookoła Słońca w tylko 3,3 roku. Oba ciała z warkoczem mają swoje roje meteorów. Kometa Halley'a jest twórczynią Orionidów i Eta Aqurydów, natomiast kometa Enckego ciałem macierzystym Taurydów Północnych i Południowych - przypomina naukowiec.

Rój dzieli się na gałąź północną i południową. Taurydy S są aktywne od 10 września do 20 listopada, a ich maksimum wypada 10 października. - Dla odmiany meteory z roju Taurydów N możemy obserwować od 20 października do 10 grudnia. Maksimum jest spodziewane w okolicach 12 listopada - mówi dr Olech.

Najbliższe dni to dobry czas do obserwacji Taurydów. Księżyc wciąż nie przeszkadza mocno w obserwacjach, bo jego nów wystąpił 3 listopada, a pierwszej kwadry oczekujemy 10 listopada - radzi astronom. Radiant Taurydów N znajduje się obecnie tuż pod Plejadami. - Około godz. 19.00 naszego czasu widać je już około 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Z obserwacjami warto jednak poczekać do godzin późniejszych. Im radiant wyżej nad horyzontem, tym większe szanse na meteory. Najlepsze warunki wystąpią około północy, kiedy to radiant góruje na wysokości około 60 stopni nad południowym horyzontem - doradza dr Olech.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA