Nauka

Polacy mają sposób na E.coli

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 17:00
Polskie preparaty przeciwbakteryjne z Instytutu Chemii Organicznej PAN są wyjątkowo skuteczne w walce z tym opornym szczepem.
Sanepid znalazł pałeczki e.coli. Kolejne badanie zaplanował na poniedziałek
Sanepid znalazł pałeczki e.coli. Kolejne badanie zaplanował na poniedziałekFoto: Rocky Mountain Laboratories, NIAID, NIH

Najważniejsze badania naukowcy już przeprowadzili, ale pierwsze leki na bazie opracowanych związków mogą się pojawić najwcześniej za 10 lat.

- To preparat antybakteryjny najskuteczniejszy wobec bakterii E.coli - mówi kierująca badaniami prof. Zofia Lipkowska z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie. - Już teraz można go wykorzystywać do aseptyki sprzętu medycznego jednorazowego użytku. Jest przydatny przy zapobieganiu infekcjom szpitalnym powstającym, np. przy cewnikowaniu osób chorych.

W ostatnich latach gwałtownie wzrasta ilość zakażeń bakteryjnych trudnych do leczenia lub wręcz nie poddających się leczeniu obecnie dostępnymi antybiotykami. Bakterie po prostu uodporniają się na leki.

Zespół naukowców z PAN opracował i przebadał „bibliotekę” około 100 nowych związków. - Ze związków przez nas syntetyzowanych udało się wyselekcjonować grupę działającą bardzo dobrze na bakterię E.coli - mówi prof. Lipkowska.

Po raz pierwszy udało się otrzymać związki nietoksyczne, które po dostaniu się do krwiobiegu nie naruszają czerwonych krwinek. Nie są również toksyczne dla komórek i skóry.

Uczeni przeprowadzili już badania na podatnych i opornych na antybiotyki szczepach szpitalnych E. coli. - Teraz udamy się do specjalistów i firm, którzy ocenią niezależnie, w jaki sposób te związki wprowadzić do produkcji i stosowania. Wprowadzenie związków na rynek w postaci leku to perspektywa najwcześniej 10 lat - wyjaśnia prof. Lipkowska.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA