Nauka

Trwa maksimum Leonidów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 14:00
W najbliższych dniach swoje maksimum aktywności osiągają Leonidy - jeden z najciekawszych rojów meteorów naszego nieba - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Orionidy, rój meteorów
Orionidy, rój meteorówFoto: Brocken Inaglory / lic. cc.

Leonidy są aktywne pomiędzy 6 a 30 listopada. To jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swoją sławę zawdzięczają dwóm największym, udokumentowanym deszczom meteorów, w których można było obserwować nawet ponad 100 tysięcy "spadających gwiazd" na godzinę i które wydarzyły się w latach 1833 i 1966.

Dziś wiadomo już, że intensywne deszcze meteorów pojawiają się w okresie, kiedy w najbliższych okolicach Słońca przebywa kometa macierzysta roju - 55P/Tempel-Tuttle. Ostatnio tak było w latach 1998-2002 - spadało wówczas ok. 3000 gwiazd na godzinę.

Obecnie aktywność roju wraca do poziomu od kilkunastu do małych kilkudziesięciu meteorów na godzinę.

W tym roku maksimum aktywności roju przypada 17 listopada. Niestety ta data pokrywa się idealnie z pełnią Księżyca, co utrudni obserwacje.

- Problemem o tej porze roku jest także pogoda, która w listopadzie nie rozpieszcza obserwatorów. Mimo wszystko warto spróbować obserwacji w drugiej połowie nocy z 16 na 17 i 17 na 18 listopada. Może właśnie w tym roku Leonidy sprawią jakąś niespodziankę? - zachęca dr Olech.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia