Nauka

Polskie Noble trafiły do tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 23:55
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyróżnienia powszechnie nazywane polskimi Noblami naukowymi otrzymali: prof. Andrzej Krzysztof Tarkowski, prof. Sylwester Porowski, prof. Marek Żukowski i prof. Jan Woleński.
Polskie Noble trafiły do tegorocznych laureatów
Foto: Przemysław Jahr/Wikimedia Commons/CC

W oczach jury Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej największe uznanie znalazły prace nad nowymi półprzewodnikami, badaniami rozwoju zarodków, analiza dorobku lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej i osiągnięcia w dziedzinie fizyki kwantowej.

W uroczystości uczestniczyli premier Donald Tusk, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska i prezes PAN prof. Michał Kleiber.

Jan Woleński, emerytowany profesor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymał nagrodę w dziedzinie nauk humanistycznych. Profesor został wyróżniony „za wszechstronną analizę prac szkoły lwowsko-warszawskiej i wprowadzenie jej dokonań do międzynarodowego dyskursu współczesnej filozofii".

W dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi nagrodę otrzymał prof. Andrzej Krzysztof Tarkowski z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jury doceniło jego „odkrycie wyjaśniające fundamentalne mechanizmy odpowiedzialne za wczesny rozwój zarodka u ssaków".

W dziedzinie nauk chemicznych i o materiałach fundacja wyróżniła prof. Sylwestra Porowskiego z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie „za opracowanie wysokociśnieniowej metody otrzymywania monokryształu azotku galu".

Fundacja doceniła też prof. Marka Żukowskiego z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego za badania „wielofotonowych stanów splątanych, które doprowadziły do sformułowania przyczynowości informacyjnej jako zasady fizyki".

Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymują wybitni uczeni za osiągnięcia naukowe, które przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce w światowej nauce.

Wysokość nagrody, przyznanej w tym roku po raz dwudziesty drugi, wynosi 200 tys. zł. Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.

Grono laureatów łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagród liczy już 80 osób. Są wśród nich tak wybitni uczeni, jak m.in. profesorowie: Tomasz Dietl, Tomasz Guzik, Andrzej Jajszczyk, Wiesław W. Jędrzejczak, Zofia Kielan-Jaworowska, Aleksander Koj, Tomasz Łuczak, Stanisław Konturek, Krzysztof Matyjaszewski, Karol Modzelewski, Karol Myśliwiec, Andrzej Paczkowski, Bohdan Paczyński, Mariusz Z. Ratajczak, Jan Strelau, Jerzy Szacki, Andrzej Szczeklik, Piotr Sztompka, Andrzej Udalski, Anna Wierzbicka, Aleksander Wolszczan.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA