Nauka

Zbliża się maksimum Geminidów. To ciekawy rój!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 15:30
W sobotę nad ranem wystąpi maksimum aktywności ciekawego i aktywnego roju Geminidów. Nawet 100 spadających gwiazd na godzinę!
Zbliża się maksimum Geminidów. To ciekawy rój
Foto: fot. YouTube

- Geminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. - O sierpniowych Perseidach i listopadowych Leonidach słyszał prawie każdy, a o Geminidach mało kto - dodaje.

Tymczasem jest na co patrzeć. Każdego roku w okolicach nocy z 13 na 14 grudnia daje on nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, przebijając tym samym Perseidy. Pierwsze Geminidy możemy zobaczyć już 4 grudnia, a aktywność roju trwa do 17 grudnia.

Ciałem macierzystym Geminidów jest najprawdopodobniej planetoida (3200) Phaeton. Miejsce, z którego zdają się wypadać meteory (tzw. radiant), znajdziemy w konstelacji Bliźniąt. Leży ono w bezpośrednim sąsiedztwie najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji: Kastora i Polluksa.

W tym roku warunki do obserwacji Geminidów są dość dobre. - Maksimum aktywności roju oczekujemy w nocy z 13 na 14 grudnia około godz. 6.45 naszego czasu. W Polsce to już prawie ranek, ale do wschodu Słońca wciąż pozostaje prawie godzina. Co więcej, Księżyc zachodzi około godziny 4.30. To oznacza, że w godzinach od 4 do 6.30 panują bardzo dobre warunki do obserwacji. Ponieważ radiant roju będzie się wtedy znajdował około 40 stopni nad horyzontem, zagwarantuje to wysokie liczby godzinne. W dobrych warunkach, z dala od świateł miejskich, doświadczony obserwator będzie w stanie dojrzeć prawie sto meteorów na godzinę - opisuje dr Olech.

Meteory będzie widać na całym nieboskłonie, nie trzeba zatem szukać konstelacji Bliźniąt.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia