Nauka

UJ ma swoje wężowidło

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 10:10
Gatunek kopalnego stworzenia podobnego do rozgwiazdy nazwano na cześć Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aganaster jagiellonicus, którego szczątki odnaleziono w okolicach Krakowa, żył na terenach Polski ok. 350 mln lat temu.
Aganaster jagiellonicus
Aganaster jagiellonicusFoto: Anna Wojnar/uj.edu.pl


Nowy gatunek wężowidła został opisany w czasopiśmie "Acta Palaeontologica Polonica". Odkrycie opisał międzynarosdowy zespół badaczy z Luksemburga, Niemiec i Polski. 

Skamielinę - jak informuje UJ - znalazł dr Bartosz Płachno około 10 lat temu w kamieniołomie w Czatkowicach koło Krakowa. Był to prawie kompletny okaz, z niezwykle dobrze zachowanymi szczegółami budowy. Tak zachowane okazy są niezwykle rzadkie, gdyż wężowidła po śmierci szybko ulegają rozpadowi na drobne elementy szkieletu.

Znaleziony okaz (holotyp) został przekazany w depozyt do Centrum Edukacji Przyrodniczej - Muzeum Zoologicznego.

Wężowidła są szkarłupniami (tak jak np. rozgwiazdy, strzykwy czy jeżowce) i zamieszkują dna mórz. Te zwierzęta bezkręgowe mają zwykle pięć promieniście rozchodzących się ramion i kształtem przypominają rozgwiazdy. Ich odnóża są jednak znacznie cieńsze i dłuższe przez co kojarzyć się mogą z ciałami węży. Wężowidła są poza tym bardziej ruchliwe i przemieszczają się szybciej niż inne szkarłupnie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce/UJ)