Nauka

Ebola - liczba chorych znów rośnie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 23:00
W Afryce Zachodniej wzrosła liczba nowych zachorowań na ebolę. To pierwszy taki wzrost w tym roku.
Audio
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na gorączkę krwotoczną, której epidemia trwa od kilku miesięcy, zmarło na całym świecie prawie 3,5 tys. osób
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na gorączkę krwotoczną, której epidemia trwa od kilku miesięcy, zmarło na całym świecie prawie 3,5 tys. osóbFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER


Eksperci niepokoją się, bo w pierwszych trzech tygodniach stycznia notowano spadki nowych zachorowań. Pod koniec miesiąca pojawił się jednak wzrost we wszystkich dotkniętych epidemią krajach: Sierra Leone, Gwinei i Liberii. - W tych trzech państwach odnotowaliśmy 124 nowe przypadki. To dowód, że ciągle musimy działać - mówi John Ging z ONZ.

Lekarze chcą ostro walczyć właśnie teraz, bo w kwietniu lub w maju nadejdą ulewne deszcze i trudniej będzie się poruszać po drogach Afryki Zachodniej. Tymczasem w Liberii rozpoczęły się pierwsze duże próby ze szczepionką przeciw eboli. Do tej pory w wyniku epidemii zmarło prawie dziewięć tysięcy ludzi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: Ebola medycyna NAUKA
Czytaj także

2014 rokiem walki z ebolą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 00:01
Dwa tysiące czternasty był rokiem walki z ebolą. Do tej pory wirus zabił na zachodzie Afryki ponad 7800 osób spośród 20 000 zarażonych. Eksperci mówią zarówno o sukcesach jak i sporej przegranej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz mniej chorych na ebolę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
W Afryce Zachodniej spada liczba nowych zachorowań na ebolę. Tak wynika z najnowszych danych ONZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liberia: testy szczepionek przeciwko eboli

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:00
Nowa akcja przeciw eboli. W Liberii rozpoczynają się pierwsze, zakrojone na dużą skalę testy ze szczepionką przeciw tej chorobie.
rozwiń zwiń