Nauka

W kosmosie kichaj ostrożnie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 10:27
Astronauta Dawid Wolf udzielił tej bezcennej rady w miniony wtorek.

Jeśli musisz kichnąć w przestrzeni kosmicznej, celuj dobrze – ostrzega astronauta David Wolf.

Astronauta David Wolf udzielił tej bezcennej rady w miniony wtorek w ramach sesji odpowiedzi, jakie załoga promu Endeavour udzieliła na wybrane pytania ciekawskich z Ziemi. Jedno z nich dotyczyło kichania w kosmosie. – “Zdarzyło mi się to kilka razy” – odpowiedział. – "Uczysz się tego w trakcie treningów, bo jeśli źle kichniesz, to zamazujesz sobie cały widok i nie da się tego w żaden sposób wyczyścić”.

Pytania w formacie video trzeba było wysyłać przed startem promu  Endeavour na adres dowódcy misji, Marka Polansky'ego. Polansky, a także pilot Doug Harley i astronauci Juli Payette i David Wolf jeszcze przed startem obejrzeli wszystkie i wybrali najciekawsze z nich. Każdego dnia w czasie misji członkowie załogi (najczęściej Wollf, wybrany na rzecznika), udzielają on-line odpowiedzi na kilka z wybranych pytań. Autorami większości z nich są nastolatkowie i dzieci.

Wśród innych wybranych pytań jedno dotyczyło tego, czego najbardziej astronautom brak w przestrzeni kosmicznej (rodziny i przyjaciół), co robią w czasie wolnym  (wyglądaja przez okno) i co by się stało, gdyby ISS wpadła na czarną dziurę (“nie wiemy”). Na filmie poniżej, Mark Polansky wyjaśnia, co najbardziej podoba mu sie w kosmosie (nieważkość).

NASA postanowiła jeszcze bardziej otworzyć się na internautów. Trwająca misja promu Endeavour może być oglądana przez każdego człowieka na całym świecie w kanale NASATelevision lub ReelNASA na YouTube. Wrażenie robi zwłaszcza trwający ponad 40 minut film ze startu promu (widać, jak pojazd wylatuje na orbitę); można tam także oglądac podsumowanie każdego kolejnego dnia misji. Mark Polansky ma obecnie konto na serwisie Twitter, które śledzi niemal 38 000 osób. Na Ziemi, w Centrum Kosmicznym Johnsona, cała armia sekretarzy pomaga mu publikować na stronie kosmiczne zwierzenia.

Na ISS znajduje się obecnie 13 osób – siedmiu gości z promu Endeavour i sześciu mieszkańców Stacji. Celem misji Endeavour jest wymiana baterii na ISS i zamontowanie tam japońskiego laboratorium Kibo.

(ew)

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA rezygnuje z łazika

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 13:14
Badający Marsa "Spirit" nie będzie już jeździł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W miesiąc na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 14:32
Dzięki silnikom plazmowym kosmiczne podróże będzie można znacznie skrócić.
rozwiń zwiń