Nauka

Prawdziwie „elektryczne szyby”

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2008 10:31
Dzięki technologii koncentrowania promieni słonecznych zwykła szyba może być małą elektrownią.

Badacze z Massachusetts Institute of Technology opracowali metodę wykorzystania zwykłego szkła jako efektywnego koncentratora słonecznego. Dzięki tej technologii każda szyba mogłaby być małą elektrownią słoneczną.

Zespół naukowców, na którego czele stoi Marc Baldo, na powierzchni szyb zastosował specjalne powłoki. Zadaniem dodatkowej warstwy jest wyłapywanie i przekierowywanie części promieni słonecznych, tak by padały na powierzchnię ogniw fotowoltaicznych umieszczonych w ramie okiennej. W ten sposób będzie można otrzymywać energię elektryczną, z fotonów, które inaczej bezpowrotnie przepadają odbijając się od szyb.

Nowy pomysł na koncentrowanie promieni słonecznych pomoże również zdecydowanie zwiększyć efektywność istniejących paneli słonecznych. Szyby pokryte nowymi warstwami, których podstawą są barwniki kolorujące szkło, nie potrzebują dodatkowych systemów sterujących czy specjalnego chłodzenia. Obniża to całkowity koszt instalacji, w porównaniu z innymi technikami koncentrowania energii słonecznej.

Cząsteczki barwnika pokrywającego szkło, absorbują światło słoneczne i emitują je ponownie, ale już z inną niższą długością fali, wewnątrz szkła. Światło jest w ten sposób „uwięzione” i przenoszone przez szkło, aż zostanie złapane przez panele słoneczne umieszczone na krawędziach. Jeśli chcemy wykorzystać całe padające światło, wystarczy, że poniżej szyby z nową warstwą umieścimy ogniwa niskonapięciowe.

Techniki pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego są dziś szczególnie rozwijane I cieszą się rosnącą popularnością. Najnowsza metoda koncentrowania fotonów jest jednak bardziej obiecująca – produkcja jest tańsza, a naukowcy wierzą, że gotowe „elektryczne szyby” kupić będzie można już w ciągu trzech lat.

 

Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: energia elektryczna
Czytaj także

Muzyczny alfabet Braille'a

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 18:11
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LENR

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 08:00
Wyobraź sobie laptopa, którego nigdy nie trzeba podłączać do prądu. Samochód, który tankujesz raz na 4 lata. To wcale nie musi być science fiction. To LENR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podlascy strażacy kupują samolot bezzałogowy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 15:13
Za środki z Unii straż pożarna z Podlasia zamierza kupić samolot do patrolowania pożarów w trudnych warunkach. Chcą by w czasie rzeczywistym przekazywał obrazy i dźwięki na ziemię.
rozwiń zwiń